Özyeğin: Bizim BBDK Fed’den çok daha iyi

Hürriyet Haber
25 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ekim 2008 - 22:22

Türkiye'nin en büyük şansının Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) olduğunu belirten Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, "2001 kriziyle birlikte BDDK çok güçlü ve önemli bir kurum oldu. Bankaları çok çok iyi denetliyor. Bu ABD Merkez Bankası Fed’den daha iyi. Şimdi tüm dünya BDDK gibi denetim ve düzenleme yapan sistemler üzerinde çalışıyor. Örneğin geçen hafta Fransa Başkanı Sarkozy, ABD’de Camp David’de, tüm dünyaya önerdiği sistem de aslında bir nevi BDDK’dır. Bu uluslararası çapta olacak. Türkiye bu kuruma sahip, çok şanslı" diye konuştu.

Özyeğin, Türkiye’de bankaların risk yönetiminin Amerika ve Avrupa’dakine kıyasla çok iyi düzeyde olduğunu da söyledi.

Sistem kurtarılıyor

"Bu ne biçim bir kapitalizm ki kár özel, zarar devletleştiriliyor. Sorumlu bankalar kurtarılıyor" eştirilerine Özyeğin şu yanıtı verdi: "Sistemik risk diye bir kavram var. Bütün sistemi etkiler, bir kaç büyük bankayı kendi haline bıraksalardı bütün bankalardan para çekilirdi. Hissedarları kurtarmıyorlar sistemi kurtarıyorlar. Örneğin Lehman Brothers’in hissedarları kurtarmadan sonra hisse başına ne aldı buna iyi bakmak lazım 50-60 dolarlık hisseler 9-10 dolara düştü. Burada kurtarılmış olmuyorlar. AIG’de hissedarlar hiç para almadı. Yani kurtarılan hissedarlar değil sistem."

Rusya’da reytingimiz iyi

Rusya’da işlerin kötü gidip gitmediği sorumuz üzerine Hüsnü Özyeğin şöyle konuştu: "Faaliyette bulunduğum 10 ülke içinde sisteme en çok likidite sağlayan ülke Rusya oldu. Rusya Merkez Bankası krizin başından beri ciddi anlamda sistemi fonluyor. Hem de karşılığında hiçbir şey istemeden sadece bankaların ratingine bakarak. Rezervleri inanılmaz güçlü. Benim bankam bir Hollanda Bankası ve Rusya’da da faaliyette bulunuyor. Bizi Hollanda Merkez Bankası denetliyor. Rusya’da da ratingi en iyi olan beş bankadan birisiyiz. Hiçbir sıkıntımız yok. Hatta bireysel kredi satışları aynen devam ediyor. Sadece kurumsal kredilerde ve doğal olarak mortgage ürünlerinde ufak düşüşler var. Bu da çok doğal. Yani her şey yolunda."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı