ANKARA HABERLERİ

Özürlülere İzleme Kurulu

Nuray BABACAN / ANKARA
26.05.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, 2023’e kadar hayata geçirilecek özürlülere yardım stratejisini belirledi. Özürlülerin sorunlarını yakından takip etmek için “Özürlü Hakları Takip ve İzleme Kurulu” kurulacak.

Nuray BABACAN / ANKARA

2023 Vizyonuna göre, özürlülerin toplumsal haklardan eşit yararlanmasını sağlamak için eğitim, sağlık, rehabilitasyon, istihdam gibi alanlarda özürlü ve ailesine destek ve rehberlik hizmeti verecek “yaşam koçluğu” mekanizması oluşturulacak. Hazırlanan raporda, özürlüler için yapılması planlanan çalışmalar şöyle:

Özürlülere tam sigorta

Özürlülerin yaşamlarını kolaylaştıracak bilinen en gelişmiş teknolojik vasıflardaki temel ihtiyaç malzemelerinin (ortez, protez, işitme cihazı gibi yardımcı araç gereçlerin) tamamı sigorta kapsamında karşılanacaktır. Her ilde engelsiz kariyer ve girişim merkezi kurulacaktır.

Bakım sigortası uygulanacak

Evde bakım ücreti alan özürlülerin ailelerine sosyal güvenlik hakkı verilecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir. Tüm özürlülerimizin kimlik bilgilerinden bulundukları özürlü grubuna ulaşılarak, ihtiyaçlarına göre hizmet sunulması ve her özürlünün “Bakım Sigortasından” yararlanması sağlanacaktır. Spor yapmak isteyen özürlülerin spor malzemeleri sosyal güvenlik sigortası kapsamında karşılanacaktır.

Ulusal işaret dili çalışmaları

İşitme özürlüler için “ulusal işaret dili” oluşturulması çalışmaları tamamlanacak ve kullanımı yaygınlaştırılacaktır. Özürlülerin kişilikleri, yetenekleri, yaratıcılıkları, zihinsel ve fiziksel becerileri ile potansiyelleri dikkate alınarak uygun eğitim tedbirleri alınacaktır. Her özürlü çocuğun okul öncesi eğitim imkanlarından yararlanması sağlanacaktır. Tüm Okulların fiziki şartları özürlülerin fiziksel ulaşımına uygun hale getirilecek.

Okul öncesi özürlü eğitimi

Özel eğitim okulları için uygulanan ücretsiz taşıma sistemi tüm özürlü öğrencileri kapsayacak şekilde genişletilecektir. Özürlülüğün önlenmesini ve artmasını engelleyen erken tanı ve müdahale hizmetleri geliştirilecektir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ve merkezleri arttırılacak ve geliştirilecektir. Ağır özürlülerin tedavi ve bakım hizmetleri ikamet ettikleri yerde gerçekleştirilecektir.

Engelsiz erişim imkanı

Özürlülerin bağımsız yaşaması ve hayata tam katılımı için gerekli tüm tedbirler alınacaktır. Özürlülerin kişisel hareketliliğini arttıracak kaliteli araç-gereç ve teknolojilerin temini kolaylaştırılacaktır. Özürlülerin fiziki çevreye, bilgiye ve hizmetlere engelsiz erişimi sağlanacaktır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Özürlülere İzleme Kurulu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mart 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:16
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  18:47
 • Yatsı
  20:04
Sayfa Başı