ANKARA HABERLERİ

Özürlü işçinin istifasına ret

Hürriyet Haber
29.04.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi dikim işi yapan sağır ve dilsiz işçinin durumunu gözeterek vermiş olduğu istifa dilekçesini geçerli kabul etmedi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

YARGITAY 9. Hukuk Dairesi, dikim işi yapan sağır dilsiz bir işçinin “istifa dilekçesini” özel durumunu gözeterek geçerli kabul etmedi. Sağır dilsiz olan ve yüzde 55 iş gücü kaybı bulunan bir işçi, istifasının ardından ihbar ve kıdem tazminatının ödenmesi talebiyle iş mahkemesinde dava açtı. Mahkeme, işçinin talebini reddetti. İşçinin kararı temyiz etmesi üzerine dava dosyası Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’ne geldi.

İnce çizginin konulması

Dairenin, dosya üzerinde yaptığı inceleme sonunda verdiği kararda, çalışma koşullarında işçi aleyhine esaslı değişiklik olup olmadığı konusunda taraflar arasında uyuşmazlık bulunduğu ifade edildi. Kararda, iş hukukunun en tartışmalı alanlarından birini, çalışma koşullarının tespiti ile bu koşulların uygulanması, değişiklik yapılması, işçinin kabulüne bağlı olmayan değişiklik ile işverenin yönetim hakkı arasındaki ince çizginin konulmasının oluşturduğu belirtildi.

Dilekçenin içeriğini bildiği kanıtlanmadı

YARGITAY Hukuk Dairesi kararında, şöyle denildi: “Davacı kendisine verilen getir götür işini söylenenleri anlayamayacağı gerekçesi ile kabul etmemiştir. Özrü gözetildiğinde bunda haklıdır. Daha sonra davacıya bir istifa dilekçesi imzalatıldığı görülmektedir. Davacının mevcut durumu nedeniyle medeni hakları kullanma ehliyeti gözetildiğinde anılan dilekçenin içeriğini bildiği kanıtlanmış değildir. Bu nedenle bu istifaya geçerlilik tanınma olanağı yoktur. Böyle olunca iş sözleşmesinin İş Kanunu’nun 22. maddesi gereğince işverence fesih edildiği kabul edilerek kıdem ve ihbar tazminatı isteklerinin kabulü yerine reddine karar verilmesi hatalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Özürlü işçinin istifasına ret haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı