Ege Haberleri

  Özürlü gence şok rapor

  Turaç TOP / İZMİR, (DHA)
  13.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de ev kadını Atiye Aslan’ın beş çocuğundan biri olan Uğur Aslan, 19 yıl önce dünyaya geldiğinde ailesine önce mutluluk, ilerleyen günlerde ise baş gösteren rahatsızlıkları nedeniyle üzüntü yaşattı.

  Vücudunda morluklar bulunan ve sekiz gün boyunca hiç ses çıkarmayan Aslan’a, doğumundan bugüne tedavi amaçlı götürüldüğü hastanelerde, orta derece zeka geriliği, öğrenme, anlama ve kavrama güçlüğü teşhisleri konuldu. Sağ gözünün de görme yeteneği az olan Uğur Aslan’ın, zeka derecesinin 40 olduğu saptanırken, heyet raporuyla sürekli olmak kaydıyla yüzde 73 engelli raporu verildi. Eğitimine, kentteki Ahmet Şefika Kilimci Özel Eğitim Merkezi’nde devam eden Aslan’a 5 ay önce, Genelkurmay Başkanlığı’nın her yıl mayıs ayındaki Engelliler Haftası’nda gerçekleştirdiği uygulama kapsamında Bornova’daki 57’nci Topçu Tugayı Komutanlığı’nda bir günlük temsili askerlik yaptırıldı. Askerlik duygusunun engellilere tattırılmasının amaçlandığı özel günde, Topçu Er Aslan da kendi durumundakiler gibi ailesini sevince boğup, terhis belgesini aldı.

  Silah tutmanın, selam vermenin, askeri üniforma giymenin keyfini anlayabildiğince yaşayan Uğur Aslan’ın ailesine, beş ay sonra okul yönetiminden gelen telefon şaşkınlık yaşattı. Okul yönetimi, Aslan’ın, askerlik şubesinin talimatı doğrultusunda, yoklama dönemi geldiği için askeri hastanede muayeneye tabi tutulması çağrısını iletti. Şaşkına dönen anne Atiye Aslan, temsili askerlik yapan oğlunu hemen yanına alıp Hatay’daki İzmir Mevki Asker Hastanesi’ne gitti. Psikoloji ve göz muayenesinden geçirilen Uğur Aslan’a, “Askere uygundur” raporu verildi. İnanamadığı raporu askerlik şubesine götüren anne Aslan, dilekçeyle itirazda bulundu. Gözüyaşlı anneye, GATA’nın rapor üzerinde gerekli incelemeyi yapacağı bildirildi.

  Ben de onunla giderim

  Atiye Aslan, “Ben çocuğuma hayatımı adadım. Onu hiçbir zaman diğer evlatlarımdan ayrı, engelli gibi görmedim. Her şeyi öğrettim. Ama askere gitmesi mümkün değil. Elimizde devlet hastanelerinin verdiği engelli olduğuna dair onlarca rapor var. Ancak askeri hastanede, tabip subayın, ‘Askerlik yapmak istiyormusun’ sorusuna oğlumun, ‘Ben temsili askerlik yaptım. On defa mı yapayım’ diye cevap vermesi olayı bu duruma soktu. Ne olursa olsun, kendine bakacak durumu yokken, nasıl silah tutar? Oğlum, ne tıraş olabilir ne banyo yapabilir ne de gideceği yeri bulabilir. Ben, üç evladım gibi onun da askerlik yapmasını isterdim. Sağlıklı olsa onu seve seve gönderirim ancak bu durumda ben de onunla giderim” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı