Gündem Haberleri

  Özürlü asansörü 12 bin 500 dolar

  Hürriyet Haber
  16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dolmabahçe Kültür Merkezi'nde yapılan Designex'99, Endüstriyel Tasarım Fuarı çerçevesinde düzenlenen en ilginç konferanslardan biri, ‘‘Özürlüler İçin Ekipman Tasarımı’’ başlıklı toplantıydı.

  Toplantıda özürlüler için özel araç-gereç ithal eden Pasifik Dış Ticaret'in yöneticilerinden Moiz Meseri, bu araçları tanıttı. Özürlüler, merdivenlere paralel olarak duvara monte edilmiş rayların üstünde hareket eden koltuklu asansörlerle rahatlıkla merdivenleri çıkabiliyor, hidrolik sistemlerle otomobillerine binebiliyor. Yatalak hastalar tavana kurulan raylı ve askılı sistemlerle yerlerinden kolayca kaldırılabiliyor, banyoya taşınıyor. Bu düzenlemeler için ev içinde herhangi bir yıkım ya da inşa yapılması gerekmiyor.

  Bu sistemlerden Türkiye'de 6 tane kurulmuş. Bunlardan iki tanesi Tarabya'daki Cumhurbaşkanlığı köşkünde. Ocak ayında, biri park alanından resepsiyon alanına inen merdivenlere, diğeri de yabancı konukların kaldığı konutun girişindeki merdivenlere olmak üzere iki tane tekerlekli sandelye taşıyabilen asansör sistemi monte edilmiş. Cumhurbaşkanının tekerlekli sandalye kullanan konutlarını rahatlıkla ağırlayabilmesini sağlayan bu iki sitemin toplam fiyatı 50 bin dolar.

  Diğer dört sistemin üçü İstanbul biri Ankara'da. Bu sistemler ev içindeki merdivenlere paralel olarak duvara monte edilen bir koltuklu taşıma sistemi. Bunların fiyatları da 12 bin 500 dolar.

  Peki fiyatları yüksek bu sistemleri özürlüler nasıl alacak? Toplantıda konuşan TBMM Özürlüler Komisyonu Danışmanı Doç. Dr. Emin Atalay çok düşük faizli kredilerle özürlülerin bu araçlara sahip olabilmeleri için yasal düzenleme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

  Özürlüler konusundaki en hassas kurum ise ordu. Moiz Mezeri ordunun, gazilere içi yardımcı araçlarla donatılmış özel konutlar yapmayı tasarladığını söylüyor.

  Fazilet'in oyları

  Doç Dr. Emin Atalay, iç ve dış mekanlarda gerekli düzenlemeler olmadığı için özürlerle pek karşılaşmadığımızı, oysa bu insanların 12,5 milyon gibi önemli bir nüfus dilimini oluşturduğunu söyledi.

  Atalay bu konuda en ciddi çalışan partinin Fazilet olduğunu söyledi. RP iktidarı döneminde, 1992'de kurulan komisyonun çalışmalarının hızlandığını ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi Baykanlığı'nın kurulduğunu, önceki yerel seçimlerden sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri ve Samsun'da özürlüler arasında yapılan bir ankete göre Refah Partisi'nin bu kesimdeki oy oranının yüzde 38 olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı