Gündem Haberleri

  Özür dilemem

  Hürriyet Haber
  12.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Alman DPA'nın sorularını cevaplayan Başbakan Yılmaz, Almanya ile gerginliğe yol açan sözlerinden geri adım atmadı, ‘‘Türkiye'ye işkenceci denince ses çıkarmadılar, gerçekleri söyleyince nasırlarına basılmış gibi ortalığı ayağa kaldırdılar’’ dedi.

  Başbakan Mesut Yılmaz, geçen hafta kullandığı ‘Lebensraum’ kelimesi nedeniyle Türkiye ile Almanya arasında ortaya çıkan gerginlikte, geri adım atmadı. Almanya'yı ‘‘Avrupa Birliği içinde Türkiye'ye karşı ayrımcılığın mimarı olmak’’la suçlayan Yılmaz, ‘‘Başbakan Kohl, Türkiye'nin AB üyeliğini dini nedenlerle reddetti’’ dedi.

  Yılmaz, dün Alman Haber Ajansı'nın Ankara Temsilcisi Baha Güngör'e verdiği demeçte, Almanya'nın kendisine yönelik eleştirilerini sert yanıtladı.

  Kinkel'ın kendisine yönelik ‘‘Amok koşucusu' eleştirisine Yılmaz, ‘‘Ben hayatımın hiçbir kesiminde Amok koşucusu olmadım. Hele Başbakanken hiç değilim’’ yanıtını verdi.

  NAZİ ÇAĞRIŞIMI

  Yılmaz, kendisine Almanya için kullandığı ve Nazi'lerin kullandığı terminoloji içinde yer alan ‘‘lebensraum-hayat sahası’’ kelimesinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

  ‘‘Bu kelime ile Naziler'le bir paralellik kurmak istemedim. Bana (Financial Times'la) röportaj sırasında Türkiye'ye karşı ayrımcılığın köklerini sordular. Ben de, ayrımcılığın kökünün prensip olarak, Almanya'nın orta ve doğu Avrupa ülkelerini kendi etki alanı içinde görme alışkanlığından vazgeçmemesinde yattığını söyledim.’’

  Lüksemburg zirvesi öncesinde, AB Dönem Başkanı Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker'in Türkiye'ye ‘işkenceci' dediğini hatırlatan Yılmaz, ‘‘Juncker benim ülkeme işkenceci dediğinde, kimse kalkıp da itiraz etmedi. Ama ben gerçekleri söylediğimde, nasırlarına basılmış gibi ortalığı ayağa kaldırıyorlar’’ diye konuştu.

  DİNİ ETKEN

  Lüksemburg zirvesi öncesinde görüştüğü Almanya Başbakanı Helmut Kohl'ün kendisine Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin ‘arkasında olduğunu' söylediğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

  ‘‘Kohl bana dini ve kültürel nedenlerin AB üyeliği için engel oluşturmayacağını, insan hakları ile Türk-Yunan sorunlarının da önemli olmadığını söyledi. Almanya için asıl büyük sorunun serbest dolaşım olduğunu anlattı. Ancak Lüksemburg kararından sonra, Kohl'ün Türkiye'nin AB üyeliğini asıl dini nedenlerle reddettiğine ikna oldum.’’

  Almanya'nın, AB'nin Türkiye'nin Batı sınırlarına kadar genişlemesini istediğini de söyleyen Yılmaz, ‘‘AB, Almanya tarafından zorlanan bu sınırları kabul ettiyse, bunu bilmek isteriz. Ayrıca AB'nin, Başbakan Helmut Kohl'ün söylediği gibi, Türkiye'yi dışlayan bir Hristiyan medeniyeti projesi olup olmadığını da bilmek isteriz’’ diye konuştu.

  Bonn: Duygusal sözler dostluğumuzu bozamaz

  BAŞBAKAN Mesut Yılmaz'ın Financial Times'a verdiği demecin yayınlandığı gün sert tepki gösteren Almanya, ‘Lebensraum’ sözünü kabul etmemekle birlikte, tonunu yumuşattı ve ‘‘Duygusal sözler Türk-Alman dostluğunu bozamaz’’ mesajını verdi. Federal Hükümet Sözcüsü Peter Hausmann, dün yaptığı açıklamada, Yılmaz'ın Almanya'nın Doğu Avrupa politikası ile ilgili olarak kullandığı ‘Lebensraum’ sözcüğünün, yersiz ve kabul edilemez olduğunu yineledi. Hausmann, ‘‘Duygusal açıklama olarak değerlendirilmelidir, abartılmamalıdır' görüşünü vurguladı. Hausmann ayrıca Türkiye ile Almanya arasında yıllardır süregelen, kendini kanıtlamış bir dostluk ilişkisi bulunduğunu belirterek, ‘‘Duygusal yaklaşımlarla bu dostluk bozulamaz’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı