İZMİR HABERLERİ

Öztürk: Kartal İstimbotu İzmir'e yakışır

DHA
16.12.2017 - 11:26Son Güncelleme :
DHA

DENİZ Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'ın Kartal İstimbotu'nu restore edip Karşıyaka'da müze olarak halka açma önerisine destek verdi. Öztürk, "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün işgalcilere karşı 'Geldikleri gibi giderler' sözünü söylediği 106 yıllık Kartal İstimbotu, Kurtuluş Savaşı'nın muzaffer şehri İzmir'e çok yakışacaktır. Gereken her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Irak cephesinden Kasım 1918'de İstanbul'a dönüşünde İngiliz-Fransız donanmasının İstanbul'a demirlediğini gören Mustafa Kemal, bir istimbot ile Galata Rıhtımı'na giderken yaverine "Ağlama çocuk! Geldikleri gibi giderler!" der. Atatürk'ün bu sözü söylediği Enterprise İstimbotu, 1923'te Seyr-i Sefain idaresince satın alınarak Kartal adıyla hizmete devam etti. 1974'te Devlet Deniz Yolları'na geçen Kartal, İstanbul Liman İşletmesi'ne devredildi. Daha sonra bir Türk müteşebbis tarafından satın alınan ve 2015'e kadar gemi kurtarma ve yedekleme işlerinde kullanılan istimbot, metalurjik ömrünü tamamladığı için Tuzla'da terk edildi. Deniz ve tarih sevdalısı bir grup gönüllünün kurduğu "Kartal İstimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformu" geminin geri dönüşümü yerine müzeye dönüştürülmesi için harekete geçti.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI'NA ÇAĞRI

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Pasaport'ta bağlı olan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi'ne İzmir'in sahip çıktığını belirterek, İzmirlilerin Kartal İstimbotu'nu da bağırlarına basacağını söyledi. Tarihi istimbotun Tuzla'da bir tersanede onarım çalışmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenecek bir müzede sergilenmesinin planlandığını ifade eden Öztürk, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın Kartal'ı, Zübeyde Ana'nın yattığı ve Atatürk'ün ilçesi olarak gördüğümüz Karşıyaka'da bir müze olarak değerlendirmesini talep ediyoruz. Bu tarihi istimbotu Kurtuluş Savaşı'nda ilk kurşunun atıldığı ve düşmana son darbenin vurulduğu İzmir sahilinde ziyaret eden herkes, Atatürk'ün o büyük sözünü hiç unutmayacaktır" diye konuştu.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar bir süre önce, Kartal İstimbotuna talip olduklarını açıklamıştı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öztürk: Kartal İstimbotu İzmir'e yakışır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı