Gündem Haberleri

  Öztek, Çiller'in bakanı

  Hürriyet Haber
  13.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Baykal, Adalet Bakanı Selçuk Öztek'in Çiller Ailesi'nin hukuk müşaviri olduğunu iddia etti. Baykal, ‘‘Bağımsız olması gereken Adalet Bakanlığı'nı, güvenoyu karşılığında bir aileye vermenin anlamı nedir? Hayır öyle değil diyorlarsa, bunu duymak isterim’’ dedi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘‘ANAP, DYP ve DSP yolsuzlukları örtmede, birbirlerinin ayıplarını kapatmada, bu nedenle ne gerekirse yapmada ve bunun sonucu olarak bu hükümeti kurmakta anlaşmışlardır’’ dedi. Baykal, yeni Adalet Bakanı Selçuk Öztek'in Çiller Ailesi'nin hukuk müşaviri olduğunu öne sürdü.

  Baykal dün CHP grup toplantısında, hükümetin kuruluşunda malvarlığı komisyonlarında yaşanan ‘aklama operasyonu’nun bulunduğunu savundu ve Başbakan Bülent Ecevit'e şöyle seslendi:

  ‘‘Bir sürü suç var, iddia var. Açsanıza önünü. Örtbas ettiğin milletin hakkı. Millet en ağır sıkıntıyı yaşıyor, fabrikalar kapanıyor. Sen trilyonlarca liraları çalıp çırpanları, gece yarıları televizyon kanallarını rüşvet olarak verenleri ve alanları himaye ediyorsun.’’

  Ecevit'in bir gazeteciye, ‘‘Anayasa'nın 83 ve 100'üncü madde değişikliği önünde sessiz bir engel var’’ dediğini anımsatan Baykal, ‘‘Sessiz engel yok Sayın Ecevit. Açık engelleme var. Ecevit etrafına bakarsa engellemeyi kimin yaptığını da görür. Yılmaz hakkında verilen Kurtköy Soruşturma Komisyonu kararı bir aydır Meclis Başkanlığı'na gönderilmiyor. Bu açık engellemeyi yapan da Ecevit'in Eskişehir Milletvekili Necati Albay'dır’’ dedi.

  HESAP SORULUR

  Günü geldiğinde mutlaka hesap sorulacağını söyleyen Baykal, ‘‘Balık baştan kokar. Türkiye'de başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri böyle yaparsa, çeteye karşı mücadele edenlerin zaafa girmesine şaşılır mı?’’ diye konuştu. Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın yakalanmasını anımsatan Baykal, ‘‘Nasıl olmuş da Türkiye'nin en ağır toplu katliamının sorumluları girmiş, çıkmışlar. Kendisini kimin bıraktığını açıklıyor. O bırakanı kimin oraya getirdiği açık. Susurluk olayının siyasi sorumluları hakkında tek belirleme yapılabildi mi?’’ diye sordu.

  AİLENİN BAKANLIĞI

  Baykal, yeni hükümetin bağımsız bakanlarının atanmasını da eleştirerek, Anayasa'ya göre bağımsız olması gereken Adalet Bakanlığı'nın bir aileye verildiğini iddia etti. Baykal, Adalet Bakanı'nın Çiller Ailesi'nin hukuk müşaviri olduğunu öne sürerek, ‘‘Keşke azınlık hükümeti olsa. Bağımsız olması gereken o bakanlar pazarlıklar sonucu atanmıştır. Yani güvenoyu karşılığında Adalet Bakanlığı'nı bir aileye vermenin anlamı nedir? Hayır öyle değil diyorlarsa, bunu duymak isterim’’ dedi. Bunun birçok yansımaları olacağını söyleyen Baykal, ünlü Moğol Hakanı Cengiz Han'ın sözlerini anımsatarak, şöyle konuştu:

  ‘‘Bunların hepsi bir bütün. Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir orduyu kurtarır. Önemli değil diyerek verilen bir mıh bir nala, bir nal bir ata, bir at ise bir orduya malolabilir. Onların görevi taviz vermek, bizimki ise doğrulara sahip çıkmak. Tencere yuvarlandı, kapağını buldu. ANAP ve DYP, DSP'yi de aralarına alarak kavuştular. Keşke mümkün olsa da bu beraberliğin daha da uzun sürme imkanı olabilse. Hükümet hayırlı olsun diyorum ama kulaklarına da bu küpeleri takmakta yarar gördüm.’’

  Alpago'nun rozeti Baykal'dan

  CHP Lideri Baykal, grup toplantısını açış konuşmasının ardından CHP'ye katılan ve bir kısmının milletvekili adayı olacağını bildirdiği isimleri tanıttı. Feshedilen SHP'de Genel Başkan Yardımcılığı yaptıktan sonra istifa ederek DYP'den milletvekili adayı olan Devlet eski Bakanı Önay Alpago da CHP'ye katıldı. Alpago'nun rozetini Baykal taktı. Emekli Tuğgeneral İsmet Avşar'ın ardından, Adana 9'uncu Kolordu Komutanlığı'ndan emekli Korgeneral Muzaffer Sever ile emekli tabib albay Ahmet Türk de CHP'ye girdi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı