Dünya Haberleri

  Ozon deliği küçüldükçe buzullar da eriyor

  Hürriyet Haber
  03.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılacak BM iklim zirvesine 6 gün kala, 5 araştırma merkezinden 450 kişinin oluşturduğu Antarktika Araştırmaları Bilim Komitesi (SCAR), Antarktika’nın geçmişteki ve gelecekteki durumuyla ilgili 550 sayfalık bir rapor yayımladı. Güney Kutbu’ndaki buzulların durumunu ilk kez bu kadar kapsamlı biçimde ortaya koyan rapora göre, ozon tabakasındaki deliğin küçülmesi, küresel ısınmayı daha da hızlandırıyor.

  Atmosferdeki ozon tabakası, ona zarar veren CFC tipi gazların kullanılmasıyla geçen yüzyılda delinmişti. Bu tür gazların kullanımının yasaklanmasının ardından delik hızla küçülmeye başladı. Ancak deliğin yakında tamamen kapanacak olması iyi haber değil.

  1.4 metre yükselecek

  Rapora göre, bu durum Güney Kutbu’nda ortalama sıcaklığın 3 derece yükselmesini ve batıdaki buzulların üçte birinin erimesini beraberinde getirecek. Sonuçta dünya çapında deniz seviyeleri 2100 yılı itibariyle 1.4 metre yükselecek ve birçok şehir sular altında kalacak.

  Erdoğan katılıyor

  Kopenhag’da 7-18 Aralık tarihleri arasında yapılacak 193 ülkenin katılacağı BM iklim zirvesi konferansına, Türkiye’den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Çevre Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yılmaz ve yaklaşık 80 kişilik resmi teknik heyetin katılması bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı