Dünya Haberleri

DÜNYA

  Özoğuz: DİTİB kendisine zarar veriyor

  Hürriyet Haber
  16 Haziran 2017 - 10:22Son Güncelleme : 16 Haziran 2017 - 10:22

  DİTİB’in Köln’deki terör karşıtı yürüyüşe katılmama kararı eleştiriliyor. Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, DİTİB’in ‘en çok kendisine zarar verdiğini’ söyledi.

  FEDERAL Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, Almanya’daki Türk İslam cemaatleri çatı örgütü Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ni (DİTİB) Köln’deki terörü kınama mitingine katılmayı reddettiği için eleştirdi. Bakan Özoğuz, Funke Medya Grubu’na verdiği demeçte ‘DİTİB’in tek başına kalmakla inandırıcılığını daha da yitirme tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini’ söyledi. Özoğuz, DİTİB’in eleştirilerinin en çok kendine ve üyelerine zarar verdiğini ve mitinge katılmama kararını üzüntüyle karşıladığını belirtti.

  ÖZDEMİR: FIRSATI KAÇIRIYOR

  Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de ‘Berliner Zeitung’ gazetesine demeç vererek ‘Almanya’nın en büyük İslam birliğinin barış yürüyüşlerine katılmamasından üzüntü duyduğunu söyledi. Özdemir, “DİTİB büyük bir fırsatı kaçırmış oluyor. Barış ayı Ramazan aynı zamanda bir dayanışma ayıdır. DİTİB’in beraberlik mesajı verme imkânından yararlanmaması bana anlaşılmaz geliyor” dedi.

  MAYER: AMACI ZARAR VERİYOR

  Alman Hristiyan Birlik partilerinin ortak meclis grubu iç politika sözcüsü Stephan Mayer, Mitteldeutsche Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, DİTİB’in Köln’deki terörü kınama yürüyüşünü boykot etmesinin ‘üzücü ve amaca zarar veren bir karar olduğunu’ dile getirdi.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı