Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özlenen tablo

  Hürriyet Haber
  17 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Mayıs 2000 - 00:01

  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle görevini 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e devretti. Tören, Türk ulusunun uzun yıllardır görmek istediği bir şıklıkta gerçekleşti. Halef-selef cumhurbaşkanları devir-teslim töreninde dünyaya örnek bir tutum sergilediler.

  TBMM'de ant içerek görevine başlayan Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den görevi devralmak üzere, Çankaya Köşkü'ne geldi. Cumhurbaşkanı Sezer, eşi Semra Sezer ile birlikte saat 17.15'de Çankaya Köşkü'ne gitmek üzere Devlet Mahallesi'ndeki konutundan ayrıldı. Cumhurbaşkanlığı Forsu'nu taşıyan makam aracıyla saat 17.20'de Çankaya Köşkü'ne gelen Sezer, 1 No'lu Giriş Kapısı'nda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz tarafından törenle karşılandı. Sezer, önce başıyla sancağı selamladı. Sezer, daha sonra onur kıtasını da selamlayarak, devir-teslim töreni için Köşk'ün protokol kapısına hareket etti.

  DEMİREL KARŞILADI

  Sezer, Çankaya Köşkü protokol kapısında Demirel tarafından karşılandı. Sezer, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz tarafından karşılanması ve Onur Kıtası'nı denetlemesinin ardından makam aracıyla Çankaya Köşkü Protokol Kapısı'na hareket etti. Bu arada, Süleyman Demirel ve eşi Nazmiye Demirel, saat 17.00'de rezidans olarak kullanılan Pembe Köşk'ten çalışma ofisi olarak kullandığı bölüme geldi. Demirel ve eşi, Sezer ve eşini Köşk'ün protokol kapısında karşılayarak, tokalaştılar. Demirel ve Sezer, burada basın mensuplarına poz verdiler. Demirel ve Sezer, ayrıca eşleriyle de gazetecilerin görüntü almasını sağladılar. Basın mensuplarının isteği üzerine Demirel ve Sezer, bir kez daha el sıkıştılar ve birlikte makam odasına çıktılar.

  HAYIRLI, UĞURLU OLSUN

  Demirel ile Sezer, daha sonra Cumhurbaşkanlığı makam odasında başbaşa görüşmeye geçtiler. Demirel, Sezer'e ‘‘Hoşgeldiniz. Tebrik ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun’’ dedi. Demirel ve Sezer burada da tokalaşarak, gazetecilere bir süre poz verdiler. Cumhurbaşkanlığı makam masasında Demirel tarafından Sezer'e verilmek üzere hazırlanan ve Türkiye'nin sorunlarını içeren dosyalar ile İngilizce ve Türkçe gazeteler bulunduğu dikkati çekti. Demirel ile Sezer'in başbaşa görüşmesi, 23 dakika sürdü ve 17.53'te sona erdi. Protokol kapısından çıkarken, basın mensuplarının fotoğraf çekmeleri sırasında korumaların foto muhabirlerinin önlerine geçmeleri ve foto muhabirlerinin buna itirazları üzerine Demirel, ‘‘Eksik bir şey mi oldu çocuklar’’ diyerek eşi Nazmiye Demirel'in elinden tutarak poz verdi. Demirel daha sonra, ‘‘Oldu mu’’ diyerek makam arabasına bindi ve ayrıldı.

  Çankaya’da 2 Cumhurbaşkanı

  Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eşi Nazmiye Demirel, dün onuncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer'i Çankaya Köşk'ününün A kapısında karşıladı. Kamera ve fotoğraf makinelerinin önünde tarihi tokalaşmayı gerçekleştiren Demirel, Sezer, basın mensuplarının eşleriyle birlikte de görüntü almasını sağladılar. Basın mensuplarının isteği üzerine Demirel ve Sezer, bir kez daha el sıkıştılar ve birlikte makam odasına çıktılar. Demirel ile Sezer'in başbaşa görüşmesi, 23 dakika sürdü. Saat 17.53'te Demirel ile Sezer'in Cumhurbaşkanlığı makam odasında yaptıkları görüşme sona erdi.

  Sezer'den Ata'ya söz

  TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Anıtkabir'i ziyaret ederek, Büyük Önder Atatürk'ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. En son başkanlığını yürüttüğü Anayasa Mahkemesi'nin 24 Nisan 2000 tarihindeki kuruluş yıldönümü törenlerinde ziyaret eden Cumhurbaşkanı Sezer, burada defterin 359 numaralı sayfasını imzaladı. Defteri yanında getirdiği metinden yazarak imzalayan Sezer, daha sonra alışılmışın aksine yazdıklarını basına okudu. Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

  ‘‘Yüce Atatürk,

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 10'uncu cumhurbaşkanı olarak huzurunuzda saygı ile eğiliyorum. Kurduğun demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti, huzur ve güven içerisinde ilerlemesini sürdürmektedir.

  İlke ve inkılaplarn, açtığın uygarlık yolu, gösterdiğin hedefler, ulusumuzun önüne koyduğun büyük idealler değişmez yol göstericimiz olacaktır. Tarih boyunca nice büyük zorlukları birlik ve beraberlik içerisinde aşan Türk ulusu, önümüzdeki dönemde çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarak gelişmiş ülkelerle her alanda yarışacaktır.

  Bugün ne mutlu ki ilkelerin, fikirlerin, ideallerinle yetişen cumhuriyet nesilleri bizlere emanetin olan Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar korumaya ve yaşatmaya ant içmiştir.

  Bu kararlılığımız kuşaktan kuşağa taşınacak ve yaktığın ışık, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

  Türk ulusunun kalbindeki erişilmez yerin hiçbir zaman değişmeyecektir.

  Ulusça sana sevgi, saygı ve şükran duyuyoruz.

  Ruhun şad olsun.’’

  Milletvekilleri törene çağrılmadı

  ÇANKAYA Köşkü'nde gerçekleştirilen devir-teslim törenine milletvekillerinin davet edilmemesi, TBMM'de rahatsızlık yarattı. Milletvekilleri, ‘‘Herhalde oy vermediğimiz için cezalandırılıyoruz’’ yorumu yaptılar. 9. Cumhurbaşkanı Süleymen Demirel'in görevini Ahmet Necdet Sezer'e devrettiği törene davet edilmeyen milletvekilleri, işin peşine düştü. Afyonlu milletvekilleri Sezer'i arayarak, organizasyondan haberi olup olmadığını sordu. Sezer, törene ilişkin hazırlıkları Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nin yaptığını söyledi. Bazı milletvekilleri, törene neden çağrılmadıklarını öğrenmek için Genel Sekreterliği aradı. Törene 1000 kişinin davetli olduğu, milletvekillerinin eşleriyle birlikte çağrılması durumunda yer sorunu yaşanacağı yanıtını aldılar. Bu haber, TBMM'de kulaktan kulağa yayıldı. Milletvekilleri, bu tavrı protesto ederek tepki gösterdiler. ANAP milletvekili Yılmaz Karakoyunlu, bunun TBMM'ye yönelik bir tavır olduğunu belirtti. Karakoyunlu, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un bu konuda duyarlılık göstermesi gerektiğini belirterek, ‘‘Kendisinin, Meclis'in itibarı için vekillerin çağrılmadığı bir törene gitmemesi gerekir’’ dedi. DYP milletvekili Ali Naci Tuncer ise, ‘‘Herhalde verdiğimiz oylardan dolayı cezalandırılıyoruz. Çirkin bir olay olduğunu düşünüyorum’’ dedi. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Akarcalı ise ‘‘Meclis'in en önemli görevlerinden biri cumhurbaşkanını seçmektir. Milletvekillerine böylesine önemli bir görev verilirken, devir-teslim törenine çağrılmamaları son derece yanlıştır’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı