Gündem Haberleri

  Özledik

  Hürriyet Haber
  25.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  6 yıl önce on binlerin uğurladığı Uğur Mumcu'yu şiirlerle, türkülerle, karanfillerle andık. ‘‘Devletin namusu’’nu ‘‘hiç’’e çıkaran, ‘‘katilleri buluruz’’ sözleri gökyüzünde çınlıyor hâlâ... Kamuoyunun genel kanısı ise devletle ‘‘ilişkisi’’ olan bazı kesimlerin ‘‘bu işin içinde’’ olduğu...

  Evinin önünde düzenlenen bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 6'ncı yılında tüm yurtta törenlerle anıldı.

  Ankara'daki anma töreni saat 13.00'te, ölümünden sonra adının verildiği sokaktaki evinin önünde başladı. Mumcu'nun arkadaşları, yakınları, tanıdıkları ve sevenleri saat 12.00'den itibaren, yakalarında Mumcu'nun fotoğrafları, ellerinde kırmızı karanfillerle törenin yapılacağı alanda toplanmaya başladılar. Bir dakikalık saygı duruşundan sonra şiirlerle Mumcu'nun katillerine ve katilleri bugüne kadar bulamayanlara seslenildi. Ardından sözü Mumcu'nun anısını Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı ile yaşatan eşi ve Vakıf Başkanı Güldal Mumcu aldı. Güldal Mumcu, yaklaşık 500 kişinin bulunduğu kalabalığa, duygularını Uğur Mumcu'nun 1975 yılında yazdığı bir yazıyla aktardı.

  Daha sonra anıt haline getirilen yerdeki mumlar tek tek yakıldı. Grup Çağdaş'ın ‘‘Türkülerle Merhaba Uğur Mumcu’’ konserini izleyen kalabalık, türkülere ‘‘Uğurlar Ölmez’’ sloganlarıyla eşlik etti. Mumcu için Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki anıt mezarı önünde de bir tören düzenlendi.

  Uğur Mumcu, İstanbul'da Harbiye Uğur Mumcu Anıtı ve çalıştığı Cumhuriyet Gazetesi bahçesinde düzenlenen törenlerle de anıldı. Cumhuriyet Gazetesi bahçesinde saat 13.00'te düzenlenen törende TGC Başkanı Nail Güreli bir konuşma yaparken, Uğur Mumcu'nun kendi sesinden yaşam öyküsü ve görüşleri dinletildi, 10'uncu Yıl Marşı, Ankara Türküsü ve ‘Uğurlar Olsun’ şarkısı söylendi. Mumcu için İzmir, Antalya, Kayseri, Manisa, Kuşadası, Çanakkale, Adana ve Osmaniye'de de törenler düzenlendi.

  Demirel: Üzgünüm katilleri bulamadık

  Türkiye'yi sarsan suikastın yapıldığı dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Uğur Mumcu'nun katillerinin bugüne kadar bulunamamasından dolayı ‘‘Fevkalade üzgün’’ olduğunu söyledi. GATA'da tedavi gören Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'i ziyaretinden çıkarken, gazetecilerin sorularını cevaplandıran Demirel, suikastın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen faillerin bulunamadığının belirtilmesi üzerine şunları söyledi:

  ‘‘Doğrudur. Fevkalade üzgünüm. Bunun savunulacak bir tarafı da yoktur. Devlet birçok gayret sarf etti. Bulunamadı. Doğrudur.’’

  Cinayetin işlendiği dönemde başbakan olan Demirel, yardımcısı Erdal İnönü ve İçişleri Bakanı İsmet Sezgin, faillerin yakalanacağına dair ‘Namus sözü’ vermişler ve ‘‘Bu bizim onur borcumuzdur’’ demişlerdi.

  Siyasiler de yayınladıkları mesajlarla Mumcu'yu andılar. Başbakan Bülent Ecevit, Mumcu'yu ‘‘yürekli bir araştırmacı’’ olarak tanımlarken, ‘‘Laikliğin, demokrasinin ve ulusal birliğin yılmaz bir savunucusu idi. Bilinçli bir Atatürkçü idi. Uğur Mumcu'ya kıyanlar onun bu niteliklerinden korkanlardı’’ dedi. Ecevit, Mumcu'nun laik demokratik cumhuriyete katkılarının şükranla anılacak değerde olduğunu kaydetti.

  TBMM Başkanı Hikmet Çetin ise katillerin geçen süre içerisinde yakalanmamış olmasının üzüntü kaynağı olduğunu bildirdi. Çetin, ‘‘Mumcu'nun katledilişinin üzerinden geçen süre içerisinde katillerinin yakalanmamış olması ulusumuz için üzüntü kaynağıdır. Bu üzüntü ancak başta Mumcu olmak üzere tüm faili meçhul kalmış cinayetlerin aydınlatılarak failllerinin Türk adaletine teslim edilmesi ile hafifletilebilir’’ dedi.

  Katiller bulunmasın diye ne gerekiyorsa yapıldı

  CHP Genel Sekreter Yardımcısı Eşref Erdem, Uğur Mumcu suikastının aydınlatılması konusunda bir arpa boyu yol alınamadığını belirterek, ‘‘Cinayetin aydınlatılmasında ilerleme olmaması için ne gerekiyorsa yapılmıştır’’ dedi.

  Erdem, CHP Genel Merkezi'nde dün düzenlediği basın toplantısında, Uğur Mumcu'nun öldürülmesine ilişkin değerlendirme yaptı. TBMM'de geçen dönem görev yapan Uğur Mumcu Suikastını Araştırma Komisyonu'nda üyelik yapan Erdem, olay yerinin yeterince korunarak, gerekli araştırmanın yapılmadığını, Mumcu'nun korumasının nedensiz bir şekilde kaldırıldığını, tanıklarla ilgili çelişkili durumlar yaşandığını ve istihbarat birimlerinden yeterli bilgi gelmediğini ifade etti. Erdem, şunları söyledi:

  ‘‘Bütün bu aksaklıklar, 'Acaba gerçekten birileri bu işi biliyor mu, bildiği halde üzerine gidilmiyor mu' sorusunu akla getiriyor. Cumhurbaşkanı, başbakan dahil bütün devlet adamları (Bu bir namus borcudur, bunu derhal çözeceğiz) dediler. Acaba, birileri bundan haberdar mı ve bu iş bir yerlere dayanıyor da o yüzden mi korkuluyor, endişe ediliyor, üstüne gidilmiyor? TBMM Komisyonu olarak hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz insanlar vardır. Bu insanlar görevden alınacaklarına terfi etmişlerdir.’’ ANKARA

  Karanlık güçler katletti

  Mumcu'nun öldürüldüğü saat olan 13.00'te adının verildiği sokakta toplanan yakınları ve çok sayıda seveni ellerinde kırmızı karanfillerle ‘‘Basın Şehitleri Ölümsüzdür’’, ‘‘Uğurlar Ölmez’’ şeklinde sloganlar attı. Daha sonra anıt haline getirilen yerdeki mumlar tek tek yakıldı. Bir dakikalık saygı duruşundan sonra şiirler okunarak, hâlâ bulunamayan katillere ve katilleri yakalayamayanlara seslenildi. Mumcu'nun eşi Gürdal Mumcu, tarih boyunca birçok engellemelere karşın insanoğlunu bilgilendirme ve aydınlatma savaşının devam ettiğini vurguladı.

  Devletle bağlantılı kişiler

  TBMM Uğur Mumcu Cinayetini Araştırma Komisyonu Başkanı FP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, gelinen noktada, devletle bağlantılı bazı çetelerin Mumcu'nun katledilmesiyle ilgisi olduğu konusundaki düşüncesinin güçlendiğini söyledi. Ersönmez Yarbay, düzenlediği basın toplantısında, cinayetin işlendiği 1993 yılındaki görevliler hakkında hiçbir eylem ve işlem yapılmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

  ‘‘1993'te bu cinayet işlendiği zamanki görevliler, olayın hemen çözüleceğini söylediler. Ankara Valisi, bunun namus meselesi olduğunu ifade etti, ama bu soruşturmalar hasıraltı edilmeye devam ediliyor. Uğur Mumcu dosyasına Demirel el koysun. Dosya bir kez daha ele alınıp gözden geçirilsin. TBMM Başkanlığı, bu komisyon raporunu mutlaka sonuçlandırmalıdır. Cinayetin aydınlatılması konusunda gerekirse Meclis kanun çıkarmalıdır. Bir ülkede mal ve can güvenliği yoksa o ülkede siyasi istikrar olmaz.’’

  Mezarına karanfil bıraktılar

  Uğur Mumcu, evinin önündeki anma töreninden sonra mezarı başında da anıldı. Mumcu'nun Asri Mezarlık'taki anıt mezarına, eşi Güldal Mumcu, çocukları Özgür ve Özge, CHP Grup Başkanvekili Önder Sav ile birlikte geldiler. Sav ve Uğur Mumcu'nun eşi ile çocukları mezara kırmızı karanfil bırakarak saygı duruşunda bulundular. İP Genel Başkan Vekili Hasan Yalçın da Mumcu'nun mezarını ziyaret ederek çiçek koydu. Mumcu'nun çok sayıda seveni de Uğur Mumcu'nun mezarına giderek saygı duruşunda bulunup, dua etti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı