Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özlediğimiz devlet

  Hürriyet Haber
  08 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 08 Mart 1999 - 00:01

  Çankırı Valisi'ne bombalı suikast düzenleyen teröristlerden Kemal Ertürk, Sivrihisar'da jandarma tarafından yakalandı. Teröristin verdiği bilgilerle zincir operasyon başlatıldı.

  Terörist Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilmesiyle gücünü kanıtlayan Türkiye Cumhuriyeti, terörizm mücadelesindeki kararlılığını ve başarısını bir kez daha ortaya koydu.

  Yılların kanlı mirası Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye getiren devlet, ‘Çankırı sukistçıları’nı 48 saat içinde kıskıvrak yakalamayı başardı.

  Çankırı Valisi Ayhan Çevik'e bombalı suikast düzenleyen ve ikisi öğrenci üç kişiyi katleden TİKKO militanları, ‘Zincir operasyonu’ ile peşpeşe yakalanmaya başlandı.

  Güvenlik güçleri ‘Zincir operasyonu’nun ilk halkasını, olaydan sonra saldırganların kaçtığı 34 UBA 52 plakalı, bej renkli Doğan marka otomobili saptayarak ortaya çıkardı.

  PARMAK İZİ BÜYÜK ŞANS

  Patlamadan hemen sonra, jandarma ve polis Çankırı'da başlatılan jet operasyonlarda 19 kişiden 4'ünün sorgusu sürüyor. Gitgide genişleyen operasyonun bir halkasını da patlatılan bombalı araçtan elde edilen parmak izleri oluşturdu. Bu izlerden önemli bulgular elde edildi.

  Jandarma, polis, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi, Terör Dairesi ve İstihbarat Daire Başkanlığı ortaklaşa çalışma başlattı.

  KİMLİKLER BELİRLENDİ

  6 Mart Cumartesi günü, Çankırı'da gözaltında tutulan sanıkların ifadeleri ve parmak izlerindeki bulguları değerlendiren güvenlik birimleri, bombalı saldırıyı Mustafa Eren sahte kimlikli Kemal Ertürk ile Savaş Doğan sahte kimlikle TİKKO militanlarının gerçekleştirdiğini belirledi.

  Jandarma ve polis, iki militanın eşgalleri ile fotoğraflarını tüm illerdeki güvenlik birimlerini dağıttı. Şehirlerin giriş çıkış noktalarını tutan jandarma ve polis timleri saldırganları aramaya başladı.

  KAÇTIKLARINI SANDILAR

  İzlerini kaybettirdiklerinden emin olan teröristlere, aracın sahibi Bülent Ertürk'ün İstanbul'da yakalanmasıyla sürpriz bir darbe vuruldu.

  Cumartesi günü hemen sorguya alınan Bülent Ertürk'ün, saldırganlardan Mustafa kod adlı Kemal Ertürk ile kardeş oldukları belirlendi. İstanbul'da çalışan ve Sıvas İmranlı nüfusuna kayıtlı Bülent Ertürk'ün de kardeşi gibi TİKKO militanı olduğu ifade edildi.

  Aynı akşam saat 20.00 sularında, saldırganların olaydan sonra kaçtığı 34 UBA 52 plakalı bej renkli Doğan marka otomobil, Polatlı'da terkedilmiş olarak bulundu. Bu araçta da parmak izleri saptandı. Aracın bagajında piknik malzemeleri de dikkat çekti.

  OTOBÜSTE YAKALANDI

  Aracın bulunmasından sonra Polatlı ve çevre ilçelerdeki arama ve operasyonlar üst düzeyde genişletildi. Jandarma timlerinin önceki gece saat 24.00 civarında Sivrihisar'da durdurduğu bir yolcu otobüsü, güvenlik güçlerini ‘Zincir operasyonu’nun en önemli halkalarından birisine ulaştırdı.

  Otobüsteki yolcular arasında bulunan TİKKO'cu teröristlerden Mustafa Eren sahte kimlikli Kemal Ertürk yakalandı.

  Kardeş teröristi de Ankara İl Jandarma Komutanlığı'nda hemen sorguya alan güvenlik güçleri, Bülent-Kemal Ertürk'ün ifadelerini karşılaştırarak, ‘nokta operasyonlara’ başladı.

  HÜCRE EVDEN KILPAYI KAÇTI

  İfadelerden hareketle Polatlı'da TİKKO'ya ait bir hücre ev belirleyen timler, cumartesi gecesi geç saatlerde eve baskın yaptı. Teröristlerin yeni terkettiği belli olan evde yapılan aramada, 30'dan fazla patlamaya hazır uzaktan kumandalı bomba ele geçirildi.

  Hücre evinde ele geçirilen bombalarda, Çankırı'daki saldırıda kullanılan uzaktan kumanda sistemleri bulundu. Bomba uzmanları, ele geçirilen uzaktan kumanda sistemlerinin ‘teknik olarak çok ileri’ olduğunu bildirdi.

  Aynı operasyonda bu bombaların yanı sıra, mekanizması atınca patlayacak şekilde düzenlenen başka bombalar da bulundu. Evde, bomba yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi. Yetkililer, bulguların, Çankırı saldırısında kullanılan bombanın da Polatlı'daki hücre evinde yapıldığını gösterdiğini ifade ettiler.

  DOĞAN ARANIYOR

  Hücre evinden son anda kaçmayı başaran Savaş Doğan adlı diğer bombacının yakalanması için Polatlı, Sivrihisar ve çevre yerleşim birimlerinde operasyonlar sıklaştırıldı.

  Başbakan Bülent Ecevit, dün bombalı saldırıyı gerçekleştiren TİKKO'cu militanlardan Kemal Ertürk'ün yakalandığını açıkladı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı