Gündem Haberleri

  Özkök'ün tartışılan özgeçmişi değişti

  Uğur Ergan yazıyor
  17.07.2007 - 15:34 | Son Güncelleme:

  ÖZGEÇMİŞ KRİZİ NASIL ÇIKTI

  Geçen ay eski Genelkurmay başkanı Hilmi Özkök'ün özgeçmişinde yer alan "Anayasa'ya göre Başbakanlığa bağlıdır" ifadesi tartışma konusu oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 25 Genelkurmay Başkanı'nın özgeçmişlerinin yayınlandığı tsk.mil.tr sitesinde, sadece 24'üncü Genelkurmay Başkanı Org. Özkök'ün özgeçmişinde yer alan bu ifadenin basına yansımasının ardından başta eski Genelkurmay Başkanları olmak üzere bazı çevreler tepki gösterdi.
  Bunun üzerine 7 Temmuz gecesi Hilmi Özkök'ün özgeçmişindeki bu ifade çıkarıldı. Ancak bu kez de "Genelkurmay ifadeyi çekti" tartışması çıkınca özgeçmişlerin yer aldığı bölüm tamamen yayından kaldırıldı. Genelkurmay bir açıklama yaparak ilgili bölümde güncelleme çalışmaları yapıldığını bildirdi.
  Bugün ise Genelkurmay Başkanlığı özgeçmişleri tekrar yayına aldı ve tartışma konusu olan bölümü çıkardı.

  Genelkurmay Başkanlığı'nın www.tsk.mil.tr adresli internet sitesinde yapılan "Özkök mesaisi" sona erdi. Genelkurmay eski Başkanı emekli orgeneral Hilmi Özkök'ün eski özgeçmişinde yer alan ve tartışmalara neden olan "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre, Başbakan'a karşı sorumlu olan" ifadesi yenilenen özgeçmişinden çıkarıldı. Bu ifade diğer hiçbir eski komutanın özgeçmişinde yer almıyordu.

  Genelkurmay Başkanlığı internetinde, eski genelkurmay başkanlarının özgeçmişlerine bakmak için "Genelkurmay Başkanları" bölümüne tıklandığında, şimdiki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile birlikte eski komutanların fotoğrafları ile görev yaptıkları tarihler görülüyor. Orgeneral Büyükanıt görev süresini tamamlamadığı için sadece göreve başladığı 28 Ağustos 2006 tarihi yer alıyor.

  Herhangi bir komutanın ismi tıklandığında ise Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarında terfi alan komutanların, YAŞ kararları onaylandıktan sonra yayınlanan özgeçmişlerinin benzeri ekrana çıkıyor.  Bugüne kadar görev alan 25 genelkurmay başkanının özgeçmişleri, doğum tarihleri ve yerleri, mezun oldukları okullar, üstlendikleri görevler, aldıkları madalya ve nişanlar ile medeni halleri ve bildikleri yabancı dil şeklinde fotoğraflarıyla birlikte sıralandı

  İŞTE TARTIŞILAN ESKİ ÖZGEÇMİŞ

  Özkök'ün özgeçmişinde, diğer Genelkurmay Başkanlarının özgeçmişlerinde yer almayan şu ifadeler yer almıştı:

  "28 Ağustos 2002 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevine atanan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, Türkiye Cumhuriyeti'nin 24 ncü Genelkurmay Başkanı'dır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre, Başbakan'a karşı sorumlu olan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, barış zamanında Türk Silahlı Kuvvetleri Komutanı; savaş zamanında ise Cumhurbaşkanını temsilen, Türk Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı olarak görev yapar."

  İŞTE YENİLENEN ÖZGEÇMİŞ

  Hilmi Özkök

  Orgeneral

  28 Ağustos 2002 - 28 Ağustos 2006

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin 24'üncü Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK, 1940 yılında Manisa/Turgutlu'da doğmuş, 1959 yılında Kara Harp Okulundan, 1961 yılında Topçu Okulundan mezun olmuştur.

  1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Batarya Komutanlığı yapmıştır. 1972 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 15'inci Eğitim Tugayı Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kuvvet Komutanlığı Karargâhında Karargâh Subaylığı, Belçika/Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Plan ve Prensipler Dairesinde Karargâh Subaylığı, Kara Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanlığında Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü, Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Özel Kalem Müdürlüğü ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

  1984 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Genelkurmay Plan Harekât Daire Başkanlığı ve 70'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı yapmış, 1988 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile 28'inci Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı ve Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 1992 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Belçika/Brüksel'de NATO Türk Askerî Temsil Heyet Başkanlığı (TMR) ve 7'nci Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1996 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir. Orgeneral rütbesi ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Genelkurmay II'nci Başkanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 28 Ağustos 2002 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 2006 tarihinde emekliye ayrılmıştır.

  Orgeneral ÖZKÖK; TC Devlet Şeref Madalyası, TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Güney Kore Cumhuriyeti Millî Güvenlik Tong-İl Madalyası, Azerbaycan Şöhret Madalyası, Arnavutluk Cumhuriyeti Altın Kartal Madalyası ve Arnavutluk Cumhuriyeti Üstün Hizmet Madalyası ile Fransa Ulusal Liyakat Nişanı, Şili Zafer Haçı Nişanı, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve İspanya Büyük Askerî Liyakat Haç Nişanı sahibidir.

  Bayan Özenç ÖZKÖK ile evli olan Orgeneral Hilmi ÖZKÖK'ün iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı