Dünya Haberleri

DÜNYA

  Özkök Paşa'dan tarihi uyarılar

  Hüseyin ALKAN / LEFKOŞA
  31.01.2002 - 02:21 | Son Güncelleme:

  Denktaş'ın başlattığı girişim çözümle sonuçlanmazsa Akdeniz'de kriz çıkar ve TSK üzerine düşeni yapar. Ada'da çözüme ulaşılmadan tek taraflı AB üyeliğine Türkiye olarak kesinlikle karşı çıkacağız.

  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kıbrıs'ta Denktaş ve Klerides arasında müzakereler devam ederken Rumlar'a, Avrupa Birliği'ne ve uluslararası topluluğa tarihi uyarılarda bulundu. MGK toplantısından bir gün sonra, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nda denetlemelerde bulunmak ve askeri seminerlere katılmak için Ada'ya gelen Orgeneral Özkök, Denktaş'ın girişimiyle başlatılan yeni süreçten sonuç alınamamasının Doğu Akdeniz'i krize sürükleyeceğini vurguladı ve 'Böyle bir durumda Türk Silahlı Kuvvetleri üzerine düşeni yapar' mesajını verdi. Org. Hilmi Özkök'ün uyarıları şöyle:

  Dünya karışmasın

  Sayın Denktaş, son dönemde Doğu Akdeniz'de muhtemel bir krizi önlemek amacıyla inisiyatif üstlenerek doğrudan görüşmeler sürecini başlattı. Bu girişimle oluşan çözüm fırsatının ilgili taraflarca yanlış müdahalelerde bulunmadan ve sekteye uğratılmadan desteklenmesi gerekir. Ada'da egemen iki devlete dayalı bir ortaklık kurulması Doğu Akdeniz'de krizi önlemenin tek yoludur. Denktaş'ın bu girişimine de olumlu cevap alamaması halinde Türk Silahlı Kuvvetleri doğabilecek her türlü krizin yönetiminde, verilecek her türlü görevi başaracak güçte ve kararlılıktadır.

  ÖNCE ÇÖZÜM

  Ada'da çözüme ulaşılmadan uluslararası anlaşmalara aykırı olarak tek taraflı AB üyeliğine Türkiye olarak kesinlikle karşı çıkacağız. Böyle bir gelişme Doğu Akdeniz'i sürekli kriz ortamına sürükler. Bu da AB dahil hiçbir tarafa fayda sağlamaz. Denktaş da Org. Özkök'ün açıklamalarının Kıbrıslı Türklere büyük bir moral ve güç verdiğini söyledi.

  Rumlara göre ağır tahrik var

  Rum gazeteleri ise Hilmi Özkök'ün müzakereler devam ederken Ada'ya gelmesini 'ağır bir tahrik' olarak nitelediler. Özkök'ün Ada'ya yasadışı bir ziyaret yaptığını savunan gazeteler, 'Attila birliklerini denetleyecek olan Türk generalinin bu ziyareti, doğrudan görüşmeler döneminde ve Yunan Savunma Bakanı Yannos Papandoniu'nun planlanmış ziyaretlerinin iptal edildiği bir zamanda yapılıyor' dediler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı