Ege Haberleri

EGE

  Özkök: İzmir, 20. yüzyılı ıskalamıştır

  Cesur SERT / İZMİR (DHA)
  14.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Ertuğrul Özkök, Dokuz Eylül Üniversitesi Bahar Şenliği etkinliklerinde “İzmirli Olmak” konulu bir konuşma yaptı.

  Tınaztepe Kampusu Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrencilerle buluşan Özkök büyük ilgi gördü. Son bir ay içinde 15 üniversitede öğrencilerle buluştuğunu, bir yazılı metin hazırlamasına rağmen kürsüye çıktığında doğaçlama, eğlenceli ve içten konuşmayı tercih ettiğini belirten Özkök, İzmirli olmaktan gurur duyduğunu, İzmir’e ait olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Özkök, İzmir’in Kahramanlar Semti’nden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğe uzanan yolculuğunu anlattı.
  İzmirlilik nedir ne olmalıdır
  Türkiye’de ve dünyada birçok başarılı insanın hayatının bu mahalle ve sıralardan başladığına dikkat çeken Özkök, “Ait olma duygusu ve hayallerinizi kurduğunuz bu yerlerde,ulaşılacak olan mesafeler ne kadar uzaksa hayaller o kadar daha güçlü hale geliyor. Yoksul semtlerde kurulan hayaller daha büyük oluyor. Ben böyle bir mahalleden hayal kurarak başladım bu işe. Metin Oktay benim mahallemin çocuğuydu ve buradan çıkmıştı. Öldüğü zaman iki saat ağladım. En güzel yazılarımdan birini de onun için yazdım. Benim için İzmirlilik böyle başladı. İzmirlilik hayal kurmaktır. Bu şehir bana hayal kurmayı öğretti. İzmir deyince erkekten önce kadını akla gelen kenttir. Dişi olan her şey güzeldir. İzmir dişi bir şehirdir. İzmirli olmak insana gurur vesilesi veriyor. 21. yüzyılda İzmirlik nedir ve ne olmalıdır bunu anlatmak istiyorum. İzmirlilikle ilgili kendimizi tarif ederken üç şeyi tercih ediyoruz. Biri, geçmişimiz, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti, Ege’nin incisi. İkincisi kızlarımız güzeldir, özgürdür. Son olarak da en övündüğümüz hayat tarzımız, farkımız. Bunu koruruz. İzmir ile ilgili mail zincirlerinde kenti ortaya koymak için ‘biz gavuruz’ gibi yazılar görüyorum. Bunlar çok kuvvetli ait olma duyguları. Vazgeçmeyiz, teslim olmayız duygusu. Bunlar artık zamanımızda bir kentin sahip olduğu gücü sürdürebilmesine yetmiyor. Ekonomik olarak gücünü sürdürebilmeli. İzmir, 20. yüzyılı ıskalamış bir şehirdir. Artık gücünü kaybetme trendinde. İzmir yeniden kendini tarif etmelidir” dedi.
  Hayal kurmak hedef koymak
  Tasarımcıların, tutkulu tüketici yaratma peşinde olduğunu, şehirlerin yeniden yaratılması için tutkulu insanların olması gerektiğine değinen Özkök şunları anlattı: “Hayal kurmanın ne olduğunu Eskişehir’i görünce anladım. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tutkulu bir üretici. Eskişehir’de yaptıkları ortada. Tutkulu bir insanın gözü Eskişehir’i yaratmış. Turgut Özal’ın çok sevdiğim bir lafı vardı. ‘Hayallerime dahi yetişemezler’. Her kentin bir hikayeye ihtiyacı var. Hikayesi olmayan kent başarılı olamaz. İzmirli hayal kurmakla işe başlamalı. Bu kenti eğlenceli kılacak faktörler nelerdir. Bu çağın altın çağı eğlencedir. İzmir, kendini tarif ederken eğlenceyi kullanmalı. Kötülükler İmparatorluğu yani bu çağın en temel kavramı ezber bozmak ve ön yargılarla mücadele etmektir. İzmir’e baktığımız zaman hayat tarzımız en güvendiğimiz şeydir. Kadının daha üstün olduğunu kabul etmek İzmirli erkeğin kendine kabul ettirdiği özelliktir. İzmir, Türkiye’de yaratıcı şahsiyetleri ortaya çıkaran bir kent. Atilla İlhan, Sezen Aksu, rol modelleri fazla. Ama bunlar İzmir’e geri dönmüyor. İzmirlilik, İzmir dışındakiler için bir gün mutlaka döneceği bir kent. Hayal kurmak hedef koymaktır.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı