Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özkan ve Önal için karar 31 Mart'ta açıklanacak

  A.A.
  06 Şubat 2006 - 18:30Son Güncelleme : 06 Şubat 2006 - 18:30

  Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile eski Devlet Bakanı Recep Önal'ın Halk Bankası'nı zarara uğrattıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada karar 31 Mart 2006'da açıklanacak.

  Özkan ve Önal, yargılandıkları Yüce Divan'da son savunmalarını yaptılar.
  Önal, iki saat süren esas hakkındaki savunmasında, hakkındaki iddialarla ilgili Yüksek Denetleme Kurulu raporlarını TBMM Soruşturma Komisyonu'na gönderdiklerini belirterek, “Türk insanı okuma özürlü olduğu için bunlar okunmadı” dedi.
  Yüce Divan Heyeti'ni bu kadar uzun süre meşgul ettiği için üzgün olduğunu dile getiren Önal, “İddia makamının söylediklerinin tam tersini kanıtlayabilirim. Ben bürokrat ve teknokratım. Mesleğim politika değil. Politikayı da pek bilmem” diye konuştu.
  Bakanlığı döneminde Türkiye'de ağır krizler yaşandığını söyleyen Önal, IMF, Dünya Bankası, AB ile ilişkiler gibi temel ekonomik konularda ağır yükler altında günün 24 saatini çalışarak, üreterek geçirdiklerini anlattı.
  Önal,”Yüklendiğimiz ağır sorumlulukların altından kalkmaya çalıştık. Harcanan emeklerin sonucu alınmış, meyveleri başkalarınca toplansa da 3.5 yıl gibi kısa sürede iki deprem felaketine rağmen ülkeye çok temel şeyler kazandırıldı” diye konuştu.
  Devlet kadrolarında görev aldığı süre içinde görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Önal, “Esas hakkında mütalaada olduğu gibi hakkımda olmayan suçlardan soruşturma açılması ve ülkeye canla başla hizmet edenlerin haksız nedenlerle yargıya gönderilmesini doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.
  Recep Önal, daha önce yaptığı yazılı savunmasını aynen tekrar ettiğini belirterek, maddi hiçbir olguya dayanmayan hakkındaki suçlamalardan aklanmasına karar verilmesini istedi.
  Önal'ın avukatı Osman Öz de yaptığı esas hakkında savunmada TBMM Soruşturma Komisyonu'nda kendilerine savunma hakkı verilmediğini iddia ederek, TBMM'nin savunma hakkını kullandırmadan kendilerini idama mahkum ettiğini öne sürdü.
  Öz, savunmasında şunları söyledi:
  “Hiç mahkum olma endişemiz yok. Benim müvekkilim sarımsak yememiş ki ağzı koksun. Görevi kötüye kullanmanın kasıt iradesini kullanmıyor. Şimdi 'görevi ihmal ettin, evrakı 8 ay geç gönderdin' deniyor. Bunlar bahane. Evrakı ben mi gönderiyorum?, servis memuru mu, servis şefi mi? Bunları nasıl değerlendireceğiz? Kabinedeki bir bakanın omzuna yükleri vuracağız.”
  Duruşmada Öz'ün savunmasının ardından Önal'ın diğer avukatı Semra Türközmen, hazırlanan esas hakkındaki savunmayı okuyor.
  Öte yandan, Özkan ve Önal'ın Halk Bankası'nı zarara uğrattıkları gerekçesiyle yargılandıkları davada karar 31 Mart 2006'da açıklanacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı