Özinal: Karta sınıra karşıyız

Hürriyet Haber
20.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, bazı kesimlerin eleştirilerine neden olan kredi kartı faizlerine yasayla bir sınırlama getirilmesini doğru bulmadıklarını söyledi. Özinal, her bankanın kendi maliyet ve riskini dikkate alarak farklı faiz oranı uygulamasının son derece doğal olduğunu belirterek, ‘Dolayısıyla faizin sektör ve piyasa koşulları tarafından belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz’ dedi.

Kredi kartlarının kesinlikle bir borçlanma aracı olmadığını sadece nakit taşımamak için ekonomiye de katkısı olan bir ödeme amacı olduğunu ifade eden Özinal, halkı bilinçlendirme anlamında kendilerine de görev düştüğünü söyledi. Özinal, ‘Bu bilinç olduğu takdirde bir sorun yaşamadan kart ödeme sektörünü daha da büyütmeye doğru adımlar atabiliriz’ dedi. Faiz oranlarına kısıtlama getirilmesini çok doğru bulmadıklarını kaydeden Özinal, ‘Çünkü her bankanın maliyeti farklıdır. Kredi kartı risk olayı diğer ürünlerden daha farklı bir risk çeşididir. Dolayısıyla bankaların gerek maliyet açısından gerekse risk açısından değerlendirildiği zaman, farklı faiz oranı uygulamaları son derece doğal’ diye konuştu. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir kredi kartıyla ilgili faiz kısıtlaması olmadığını savunan Özinal, ‘Dolayısıyla faizin sektör, piyasada belirlenmesi gerektiğini düşünüyoruz’ dedi.

HERKESE KISITLAMA OLMAZ:

Sertaç Özinal, sorunlu kart sayısının son 5-6 yılda kümülatif olarak 570 bin civarında bulunduğunu anımsatarak, bunun aşağı yukarı 200 bin müşteriye denk geldiğini kaydetti. Kart kullanıcı sayısının ise 15 milyon civarında bulunduğuna dikkat çeken Özinal, ‘200 bin kişilik sorun yaşayan kitle nedeniyle geriye kalan 14 milyon 800 bin kişilik hiç sorun yaşamadan kart kullanan müşterilere de kısıtlama getirilmesi ne kadar doğru olur onu da tartışmak gerekiyor’ diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı