« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Özilhan'dan kurtuluş formülü

Anadolu Holding Başkanı Tuncay Özilhan, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) Efes Pilsen basketbol kulübünü kapanma riskiyle karşı karşıya bırakan taslağı için karşı görüş bildirdiklerini açıkladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Özilhan, taslağın 35 yıldır emek verdikleri basketbol kulübünü getirdiği noktayı son derece üzücü bulduklarını dile getirerek, taslağın bu haliyle geçmesi halinde takımı kapatmaktan başka bir seçenekleri olmadığını vurguladı. Rusya’daki Kazan’da malt fabrikasının yatırım töreninde gazetecilerle bir araya gelen Özilhan, “Takımla ilgili gelişmeler tabii ki bizi üzüyor. Ama bu durum benim için Demokles’in kılıcı değil, bizim başka ölçülerimiz var, ben gider Sırbistan’da Partizan Efes Pilsen yaparım, Rusya’da Spartak Efes Pilsen yaparım. Bu imkânlarımız var buralarda, üstelik çok daha ucuza çok daha etkili oluruz, ama olan Türk basketboluna olur” dedi.

‘ALKOLİZM TEHLİKESİ YOK’

Özilhan, mevcut hakların saklı kalması ilkesinden hareket eden çözüm  önerisini olumlu bulduklarını kaydederek, taslağın ilgili maddelerine ‘yeni’ ibaresi eklenirse Efes Pilsen takımının da ‘kurtulacağını’ dile getirdi.

Özilhan, bu düzenlemenin yasakları bundan sonra kurulacak takımlar için geçerli kılacağını vurguladı. Taslağa ‘alkolizmle mücadele’nin gerekçe gösterilmesini de eleştiren Özilhan, şunları kaydetti:

“Türkiye’de alkolizm sorunu yok, Türkiye’de kişi başı saf alkol tüketimi 1 litre, Avrupa’da bu rakam 8, Rusya’da ise 18 litre. Yani Türkiye’nin uzaktan yakından alkolizm tehlikesi gibi bir gündemi yok. Ayrıca biz zaten çok dikkatliyiz bu konuda, bira ile kulüp hiçbir zaman iç çe girmedi. Ben bu işin sonunda aklın ve mantığın galip geleceğine inanıyorum. Spor Bakanı’ndan büyük kulüplere, spor camiasından kamuoyuna her kesimden büyük destek görüyoruz.”


Bunları da Beğenebilirsiniz