Özilhan: Biz Kıbrıs'ta çanı çaldık

Hürriyet Haber
29.11.2001 - 01:59 | Son Güncelleme: 29.11.2001 - 01:59

TÜSİAD Başkanı Tuncay Özilhan, CNN Türk'teki E&E programında, ‘‘Bizi vatan hainliği ile suçlayabilirler, ama biz de herkes kadar ülkemizi seviyoruz. Kıbrıs konusunda amaç çanı çalıp tartışmayı başlatmaktı’’ dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan, ‘‘Türkiye bu dönemde Kıbrıs'a her yıl 100-150 milyon dolar yardım etti. Bu sıkıntıların yeniden yaşanmaması için Kıbrıs konusu çözümlenmeli’’ dedi. Kıbrıs konusunda esneklik sağlanabileceğini düşündüklerini belirten Özilhan, ‘‘Aynı sıkıntıları yaşamamak için çanları çalmak mecburiyetindeydik. Bizi ihanetle suçlayanlar olabilir, ama biz ülkemizi herkes kadar seviyoruz ve mücadele ediyoruz. Şu anki mevcut hükümetle Kıbrıs konusu çözülüp AB üyeliği gerçekleşebilir. Ben Kıbrıs meselesinin çözüleceği inancındayım’’ diye konuştu.

CNN Türk'te Enis Berberoğlu ve Erdal Sağlam'ın sunduğu E&E programına konuk olan Tuncay Özilhan, Kıbrıs konusunda müzakerelerin geciktiğini kaydederek şöyle konuştu: ‘‘Biz müzakereler için masaya oturup sonuna kadar kalkmamalıyız. Masadan Rum kesimi kalksın ki, kamuoyunda Rum kesimi müzakerelerden kaçıyor olsun. Gerçekleşen sorunlar Yunanistan'ın Türkiye'yi bu şekilde kıstırıp AB üyeliğinin önünü kesmek çabasında olabileceği anlamına da geliyor. Bizim savunduğumuz nokta Sayın Rauf Denktaş'ın oturup konuşup, tartışarak müzakerelerle sonucu ulaşmasıdır.’’

Özilhan, dün de İstanbul Sanayi Odası'nın seçimleri sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, açıklamalarının asıl amacının bu konuda tartışma başlatmak olduğunu belirterek, ‘‘Kamuoyunun Kıbrıs konusunda çok bilgili ve bilinçli olmadığı anlaşıyor. Biz, müzakereye oturulmasını, Türkiye'nin haklarının daha iyi korunmasını istiyoruz. Eğer iki yıldır masaya oturulmuş olsaydı, şimdi bu noktada olmazdık. Çözüm daha yakın olurdu’’ dedi.

Özilhan, Kıbrıs konusunda TÜSİAD'on ‘O olmazsa, bu olsun’ şeklinde bir tartışma açmadığını, Kıbrıs'ın Türkiye için önemini çok iyi bildiklerini ifade ederek, ‘‘Ama Avrupa Birliği de (AB) önemlidir. Öyleyse müzakerelere oturup en iyi çözüm bulunmalıdır. Biz böyle diyoruz ve bu konuda noktayı koyuyorum’’ diye konuştu.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı da, TÜSİAD, Kıbrıs ve Avrupa Birliği (AB) konusunda süren tartışmalara, kendisinin, ekonomi penceresinden baktığını belirterek, TÜSİAD'ın ve Tuncay Özilhan'ın görüşlerinin arkasında olduğunu söyledi.

Sabancı, ‘‘Kıbrıs meselesi kaç senedir gündemde ve hepimiz için çok önemli. Oraya kaynak gönderiyoruz. Hazine sürekli para gönderiyor. Ne hükümet, ne Hazine, ne de o adada olanlar mutlu. Biz şimdi daha iyi çözüm şart diyoruz. Tabii ki ‘meseleye sadece bizim penceremizden bakılsın' demiyoruz. Asker, bürokrat, siyasetçi hep birlikte oturulsun, akıllı bir diyalog başlasın, konferanslar yapılsın ve bu mesele çözüm yoluna girsin.’’ dedi.

Hükümete mektup

TÜSİAD önceki gün ‘‘Türkiye'nin AB'ye Tam Üyeliği’’ ve ‘‘Türkiye'nin AB Adaylık Sürecine İlişkin Önerileri’’ni birer mektupla hükümete iletti. Türkiye'nin 2002 Kasım ayında, AB ile tam üyelik müzakerelerini başlatması gerektiğine dikkat çekilen mektupta, Kıbrıs konusunun, Türkiye'nin AB üyeliği önünde engel oluşturmayacak şekilde ele alınması gerektiği belirtildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı