Özgüvenimiz ‘limitsiz kredi kartı’na benziyor

Hürriyet Haber
22 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 21 Ocak 2012 - 23:53

AB Bakanı Egemen Bağış, Türkiye’nin tarihinin ekonomik olarak en parlak dönemini yaşadığını belirtti. Bağış, “Türkiye, elinde limitsiz kredi kartı olan biri gibi farklı bir özgüvenle artık dünyada hareket edebiliyor” dedi.

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin ekonomide yaşadığı özgüveni “Limitsiz kredi kartına sahip olmaya” benzetti. Limitsiz harcamanın cari açık gibi sorunları beraberinde getirdiği yorumu yapılınca, “Tabi durmadan harcarsa zaten hemen limitini getirirler. Türkiye hiçbir zaman gücünü istismar etmedi” diye konuştu. Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) düzenlediği toplantıya katılan Bağış, Türk ekonomisinin tarihinin en parlak dönemini yaşadığını savunarak, “Ekonomide ‘Türkiye modeli’ kavramı ortaya çıktı. Dün 12 saat sonramızı göremiyorduk, bugün 12 yıl sonrasının hedeflerine odaklanıyoruz. Biz bunlarla hiçbir şekilde yetinmiyoruz. Her zaman herşeye karşı hazırlıklı olmak için B ve C planımızı da hazırlıyoruz” dedi.

Avrupa’nın bir buhrandan geçtiğini dile getiren Bağış, şunları söyledi: “Almanya Başbakanı, Avrupa ekonomisinin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bu kadar zor bir dönemden geçmediğini belirtiyor. Aynı şekilde İngiltere Başbakanı’nın, ‘Reforma gidilmezse Avrupa Birliği’nin (AB) geleceği tehlikede’ diyor olması krizin boyutunu bizlere açıklıyor. Ancak bugün dünyada kişi başına düşen refahta tüm sıkıntılara rağmen en önde gelen coğrafya Avrupa. Bu nedenle ‘Durmak yok reforma devam’ dememiz gerekiyor. G-20 içerisinde AB, 6 temsilci ile yer alıyorsa ve Türkiye müzakereleri yürüten bir ülke olarak burada 7’nci ülke oluyorsa, bu mesajı AB çevreleri doğru okumalı. Bugün ekonomik kaygılarla Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkanların tezleri artık çürütüldü. Avrupa’da Maastricht kriterlerine uyumlu 6 ülke kaldı, 21’i uyumlu değil. Türkiye bu kriterlere uyumlu. Türkiye’nin uzun vadede daha öngörülebilir, daha istikrarlı bir ülke olmasının en önemli unsuru AB süreci; AB için de küresel bir aktör olmanın yolu Türkiye’nin üyeliğinden geçiyor.”

4.9 milyar Euro fon

AB sürecini illa tam üyelik için yürütmediklerini de ifade eden Bağış, şöyle devam etti: “AB’ye girebilecek standartlara kavuşacağımıza gönülden inanıyoruz. Girecek miyiz onu bilemem. Ona millet karar verecek. 4.9 milyar Euro AB fonu alıyoruz.”

Çantada keklik müttefik değil, eşit müzakereci

EGEMEN Bağış, “Sık dişini Avrupa, Türkiye seni kurtarmaya geliyor” açıklamasıyla ilgili, şunları söyledi: “Avrupa’da birkaç yerde bunu söyledim ama şu ana kadar bir Avrupalı bu söze tepki göstermedi. Ancak bizdeki kraldan çok kralcılar ve muhalefet, ‘Ya bu laf Avrupalıyı rencide etmez mi?’ dedi. Biz AB’ye yük olmak için değil, yük almaya gidiyoruz. OECD rakamlarına göre Türkiye, 2050’de Avrupa’nın en güçlü ikinci ekonomisi olacak. Bunu ben söylemiyorum rakamlar söylüyor. Biz artık çantada keklik müttefik konumundan çıktık. Türkiye eşit müzakereci konumunda. Tek söylem, çoklu eylem politikası yürütüyor.”

Rum kesiminin başkanlığı 23 Nisan gibi

KIBRIS Rum Kesimi’nin AB dönem başkanlığını devralacağının hatırlatılması üzerine Egemen Bağış, “Bu işi 23 Nisan’da çocukların en üst makamlarda koltuklara oturmasına benzetiyorum. Altı aylık bir başkanlık, çok kafaya takmaya değmez” diye konuştu. Rum Kesimi’nin tek meselesi olduğunu ama diğer tüm meselelerde oy sahibi olduğunu söyleyen Bağış, AB’nin bu nedenle şımarıklıklarına göz yumduğunu söyledi. Bağış, “Bir AB’li siyasetçi bana bir konuşmamızda ‘Uzlaşı yoksa ülkenizde üretilen salatalığın ebadı bile sorun olur’ demişti” diye konuştu.

Üçüncülük yerine sizi geciktireceğiz

EGEMEN Bağış, ilk bakan olduğunda Fransa’nın AB Bakanı’nın kendisine “AB’yi biz kurduk. Bu bizim bebeğimiz. Siz üye olunca biz ikinci en güçlü ülke yerine, üçüncü olacağız. Kabullenmemiz kolay mı? Kurucuların üst yetkiye sahip olduğu bir yapı mümkün olmadığı için sizi geciktireceğiz” dediğini anlattı. Ayrıcalıklı ortaklık konusunda ise Bağış, şunları söyledi: “AB üyeliği gebelik gibi yani ya gebesin, ya değilsin. Yeni statü geliştirirsin, şimdiki üyelerden bazıları da geçer, o zaman değerlendiririz. Ancak olmayan birşeye vaktimizi harcayamayız. Yaptıklarının akıllara ziyan olduğunu görüyorlar. Çocuksu girişimlere başvuruyorlar. Bunların hepsi Türkiye’ye havlu attırma çabası. Ancak biz bugüne kadar 13 faslı açtık. Tüm çabalara rağmen vazgeçmemişiz.”

Fransa’ya karşı B, C, D planı hazır

FRANSA’daki Ermeni tasarısıyla ilgili sürecin pazartesi günü bitmeyeceğini söyleyen Egemen Bağış, “Anayasa Mahkemesi’nin duruşu olacaktır. Başbakanımız ileriki dönemde ek yaptırımlar olabilir demişti. B,C,D planı hazır. O yaptırımları zamanı gelince açıklayacaktır” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı