Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özgürlük Filosu'nun misyonu

  AFP
  31 Mayıs 2010 - 15:24Son Güncelleme : 31 Mayıs 2010 - 15:24

  Gazze'ye deniz yoluyla yardım ulaştırmayı başaran altıncı konvoy olmayı isterken saldırıya uğrayan Özgürlük Filosuna olan duyarlılık gittikçe artıyor.

  İsrailli komandolar Pazartesi günü şafak vaktinde uluslararası sularda Gazze’ye doğru yol alan yardım gemilerine saldırdı. Filistin yanlısı 19 kişinin ölümüne neden olduğu öne sürülen olay, küresel çapta bir öfkeye neden oldu. İsrail’in Gazze Şeridi’ne giderken zorla durdurduğu “Özgürlük Filosu’ndaki” altı gemi ve yardım organizasyonu hakkındaki bilgiler şöyle:

   

  ÖZGÜRLÜK FİLOSU: Konvoy, Türkiye bayrağı taşıyan “Mavi Marmara” adındaki yaklaşık 600 yolcu taşıyan büyük yolcu gemisi, iki kargo gemisi ile üç tekneden oluşuyor. İki tekne Türk bayrağı taşırken, diğer iki gemi Yunanistan, sonuncusu ise ABD’ye ait.

   

  Filodaki yedinci gemi, adını 2003 yılında Gazze’deki bir ordu buldozeri tarafından ezilerek öldürülen ABD’li eylemciden alan 1,200 tonluk yük gemisi “Rachel Corrie.” Gemi filoya katılmak için İrlanda’dan yola çıkmıştı.

  ORGANİZATÖRLER: Özgür Gazze Hareketi, Avrupa Gazze Ablukasını Kırma Girişimi, Türkiyeli İnsani Yardım Vakfı, Gazze'ye Gemi hareketinin Yunanistan ve İsveç kolları, Özgürlük Filosu Koalisyonu ve Gazze Kuşatmasını Kaldırın Uluslararası Komisyonu’ndan oluşuyor.

  GEMİLERDEKİ İNSANLAR: Filodaki gemilerde birçoğu uluslararası örgütlere mensup aktivistler ile çeşitli uluslardan ve dinlerden 700’den fazla kişi bulunuyordu. Filonun neredeyse yarısı Türklerden oluşurken, geri kalanı 50 farklı ülkeden geliyor.

   

  Geminin yolcuları arasında Avrupalı milletvekilleri, yazarlar ve gazeteciler var. Bu kişilerin arasında Kudüs’ün Yunan-Katolik başpiskoposu Monsinyor Hilarion Capucci, Arap asıllı İsrailli İslamcı lider Şeyh Raid Salah ve Abbas Naser ile gemilerin birinde saklandığı yerden telefon ettiğini belirtirken aniden telefonu kapanan bir El Cezire muhabiri bulunuyor. Muhabir, gemi kaptanının ve iki kişinin yaralı olduğunu belirtti.

  KARGO: Organizatörlerden alınan bilgiye göre, gemilerde tıbbi malzeme, giysi, prefabrik evler, çocuklar için oyun alanları, kırtasiye malzemeleri, çelik boru ve çimentodan oluşan yaklaşık 10 bin ton insani yardım bulunuyor. Bir organizatör kargonun hiçbir tehdit içermediğini belirtti ve “Gemide bir jilet, bıçak veya çakı bile bulunmadığını” ifade etti.

  AMAÇ: Tahminlere göre yüzde 80’i dış yardıma muhtaç 1.5 milyon nüfuslu Gazze’ye mal ulaştırmak. Gazze, kendini İsrail’in yıkılmasına adayan İslamcı hareket Hamas’ın yoksul ve çok kalabalık Filistin bölgesinde 2007’de kontrolü ele geçirmesinden beri yıkıcı bir abluka uyguluyor.

   

  Filistin yanlısı aktivistler, Ağustos 2008’den bu yana ambargoya meydan okuma amacıyla beş defa ablukayı aşarak Gazze’ye ulaşmayı başarırken, üç girişim de başarısız oldu.

   

  En son girişim bölgeye götürülen kargolar arasında en büyüğü. Bugüne kadar Gazze’ye ulaştırılan yardımlar büyük oranda simgesel önem taşıyordu. Küresel alanda büyük ilgi çeken yardım girişimleri ayrıca Gazze’ye doğan uluslararası bağlılığa bilinçlenmeyi artırdı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı