ANTALYA HABERLERİ

'Özgürlüğe uçuş' gün sayıyor

DHA
07.04.2018 - 11:32Son Güncelleme :
DHA

 

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'ya 57 kilometre uzaklıkta, 2 bin 365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı'nın zirvesinden yapılan yamaç paraşütü atlayışları için pilotlar gün sayıyor. Nisan ayı ortasında başlayan atlayışlar, 15 Kasım'a kadar sürecek.

Tahtalı Dağı'nın zirvesinden yamaç paraşütü atlayışları yaptıran Escape Yamaç Paraşüt Okulu, yeni sezon için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'ne izin başvurusunda bulunduklarını, iznin çıkmasıyla sezonu açacaklarını söyledi. Okulun işletmecilerinden Mehmet Dursun, sezon için tüm hazırlıkların yapıldığını belirtti. Planlı şekilde her pilotun günde 5 atlayış yapacağını kaydeden Dursun, "Hava şartları el verdiği sürece atlayış yapabiliyoruz. Sezonda yerli ve yabancı binlerce turist yamaç paraşütüyle atlatıyoruz. Eşsiz manzaranın keyfini çıkartıyorlar. Sezonu açmak için Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından her yıl yenilenen iznimizin çıkmasını bekliyoruz. İzin belgemizi aldıktan sonra atlayışlarımız başlayacak" dedi.

RÜZGARIN HIZI 25 KİLOMETREYİ GEÇERSE UÇUŞLAR DURUYOR

Tahtalı Dağı'nın zirvesinin yamaç paraşütü için uygun zirvelerden birisi olduğunu belirten profesyonel yamaç paraşütü pilotu Mehmet Dursun, "Kuzey rüzgarları hariç üç cepheden gelen rüzgarı gören bir zirveye sahibiz. Bu nedenle rüzgar kuzey harici ne taraftan eserse essin atlayışımızı gerçekleşiyor. Atlayışlarımızı sadece rüzgarın hızı kısıtlayabiliyor. Rüzgarın hızı saatte 25 kilometrenin üstüne çıktığında atlayışları hemen durduruyoruz" diye konuştu.

20 PROFESYONEL PİLOT

Ortalama bir sezonda 2 bin atlayış gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Dursun, “Bu yıl yamaç paraşütüne olan ilgi bu şekilde devam ederse 2 bin 800'lü rakamlara ulaşacağımızı düşünüyoruz. Şirketimiz bünyesinde ticari tandem (ikili) atlayış sertifikası bulunan 20 profesyonel yamaç paraşüt pilotu görev yapıyor" diye konuştu.

HER MÜŞTERİYE 500 BİN EURO DEĞERİNDE HAYAT POLİÇESİ

Tahtalı Dağı zirvesinden yapılan atlayışların dünyada tek olduğunu, sebebinin ise 2 bin 365 metreden uçuşa geçerek '0' noktasına inilen başka yer olmaması olarak açıklayan Dursun, "Tandem organizasyonu olarak dünyanın hiçbir noktasında bu tür bir yer göremezsiniz. Atlayışlar belki 3 bin metreden yapılır fakat '0' noktasına inilmez. Burada ise 2 bin 365 metreden '0' noktasına iniş yapabiliyorsunuz. Uçuş süremiz zirveden sahile kadar 30 dakika. 12 ay atlayış yapmak mümkün. Zirvede kar olması önemli değil. Paraşüte binen her yolcu için 500 bin Euro değerinde hayat poliçesi otomatik olarak yapılıyor."

'ÖZGÜRLÜĞE UÇUN'

'Özgürlüğe Uçun' sloganı ile yıl boyunca yüzlerce tatilcinin ayaklarını yerden kesen yamaç paraşüt sezonunun, nisan ayı içinde açılması planlanıyor. 15 Kasım'a kadar gökyüzünü renklendirmeye devam edecek paraşütler, Tahtalı Dağı'nın zirvesinden hareket ederek sahil şeridine iniş yapıyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Özgürlüğe uçuş' gün sayıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı