Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özfatura'ya sanat dünyasından sert tepki

  Yavuz ALATAN / ANKARA
  31 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ekim 1997 - 00:01

  İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Burhan Özfatura'nın ünlü romancımız Yaşar Kemal'e, ‘‘Ulan sen kimsin be? İki tane kıçı kırık roman yazmışsın. Kaç paralık adamsın’’ sözlerine sanat dünyasından sert tepkiler geldi. Böylesi bir açıklamayı ‘‘vahim’’ olarak niteleyen sanat dünyası, Özfatura'yı kullandığı kelimeler nedeniyle ‘‘özür dilemeye’’ çağırdı.

  PEN (Uluslararası Yazarlar Derneği) Başkanı Alpay Kabacalı olaydan duyduğu rahatsızlığı, ‘‘Adı geçen zat bir belediye başkanı üslubu ile değil, küfürbaz bir külhanbeyi üslubu ile konuşmuştur. Kem söz sahibinindir. Yaşar Kemal böyle çamurların ulaşamayacağı yüce bir yerdedir’’ dedi.

  TOBAV (Tiyatro, Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı) Genel Başkanı Tamer Levent, bu sözler karşısında, ‘‘kulaklarına inanamadığını’’ ifade etti. Levent, Türkiye'de sanatın iyi, güzel ve doğruyu tartışarak çok yönlü gelişmiş insanlar için bir değerlendirme yapılamadığına dikkat çekti ve şöyle dedi: ‘‘Aslında hâlâ 700 yıllık şeriat devleti kültürü devam ediyor. Çünkü laikliğin, demokrasinin kültürü, sanat kültüründen bağımsız düşünülemez. 20'nci yüzyılın bitmesine 3 dakika kala tanınmış bir politikacı ve belediye başkanının Türkiye'nin Nobel adayı olmuş bir sanatçısı hakkında ağza almayacağım sözleri sarfetmesi bana bunları hatırlatıyor. Olay karşısında önümüzdeki günlerde yapılacak Sanatçının özgürlüğü raslantısal bir özgürlük değildir. Sanat ve sanatçıdan özür dilenmelidir.’’

  Sevda Cenap And Müzik Vakfı Koordinatörü Elif Başman da Yaşar Kemal için söylenen sözleri esefle karşıladığını belirterek, ‘‘Bunlara yorum bile yapmaya değmez’’ dedi.

  Edebiyatçılar Derneği Genel Sekreteri Zerrin Taşpınar, sarfedilen sözler karşısında, ‘‘Bu soruyu yöneltene ben ancak kim olduğunu sorarım. Yaşar Kemal bu ülkenin bir su pınarıdır. O Türkiye'nin onurudur. Onurlu insanların yetişmesini istemeyenler bunu hazmedemeyenler yüzkaralarıdır. Ben artık ayıplı bir ülkede yaşamak istemiyorum. Bu sözleri söyleyenler ülkemizi ayıplı hale getiriyorlar’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı