Gündem Haberleri

  Özfatura, Yaşar Kemal'e savaş açtı

  Hürriyet Haber
  30.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı DYP'li Burhan Özfatura, Almanya'da Barış Ödülü'ne layık görülen dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal için, ‘‘Kim bu adam? Kıçı kırık iki roman yazmış, kendini ne sanıyor? Kaç paralık adamsın’’ dedi. Sekiz yıllık eğitimi protesto için Ankara'da gösteri yapan laiklik karşıtlarına, elinde Atatürk fotoğrafıyla tek başına karşı çıkan çağdaş Türk kızı İzmirli Chantal Zakari için ağza alınmayacak sözler sarfeden Özfatura, şimdi de dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal'e taktı.

  DYP Çiğli örgütünün önceki akşamki yemeğinde konuşan Burhan Özfatura, Yaşar Kemal'le birlikte cezaevine konulan Eşber Yağmurdereli'ye de hakaretler yağdırdı, Susurluk sanığı İbrahim Şahin ile köstebek olayının sanığı Bülent Orakoğlu'na ise övgüler düzdü.

  Özfatura, DYP milletvekilleri Mehmet Gözlükaya ve Baki Ataç'ın da bulunduğu yemekteki kunuşmasında, çok sayıda eseri yabancı dilde yayımlanan, Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ve en son Almanya'nın en büyük edebiyat ödülü olan Alman Yayıncılar Birliği Barış Ödülü'ne layık görülen Yaşar Kemal'i hedef aldı.

  Özfatura, yazar Yaşar Kemal'in, Eşber Yağmurdereli'nin cezaevine girmesi üzerine, Türk devletini affetmeyeceğine ilişkin sözlerini eleştirerek, şöyle dedi:

  ‘‘Bir başkası, maalesef halkına sırtını dönmüş entellerin şımarttığı bir başkası, Almanya'dan Türkiye'ye sövmekle meşgul. Devleti affetmeyecekmiş. Ulan sen kimsin be? Seni bu millet affetmez. İki tane kıçı kırık roman yazmışsın. Türkiye'de senden daha kaliteli, daha edebiyat değeri olan birçok adamlar var. Sahte kahraman olarak seni şımartmışlar.

  Almanya'dan fetva veriyor. Almanya ki, Türkiye'ye sövmek için, Türkiye'ye her gün kalleşlik yapmak için elindeki gayreti sarfeden ve ne kadar Türkiye haini varsa orda özel örgütler kuran ve devamlı olarak bizi arkamızdan hançerleyen bir ülke. Orada kalkmış 'Ben bu devleti affetmem' diyor. Allah seni bildiğin gibi yapsın. Ulan affetsen ne olur, affetmesen ne olur? Kaç paralık adamsın? Ama bu ülkenin halen Başbakanı olan Sayın Mesut Yılmaz, gidip de adamı şımartırsa, adamın önünde eğilirse, efendim bunlar için özel aflar düşünürse, elbette bu ülkede iyi adamlar ezilir.’’ Çarptırıldığı hapis cezasını çekmek üzere cezaevine konulan avukat ve yazar Eşber Yağmurdereli'yi de vatan hainliğiyle suçlayan Özfatura, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Adam hain, adam örgüt üyesi, adam bayrak düşmanı, Türkiye düşmanı, ama bu ülkenin Cumhurbaşkanı bile adeta onun önünde eziliyor. Yazıklar olsun. Adamın kaç gözü kör, Allah gözünü kör etmiş, ama yüreğini de kör etmiş. Ve adam devletin kendine verdiği atıfetten (bağışlama) hâlâ nasipkar olmamış, hala ıslah olmamış, hala ülkenin bütünlüğüne ve bunun için şehit düşenlere küfretmeye devam ediyor. Ve bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı bunu affetme peşinde. Yazıklar olsun.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı