Gündem Haberleri

  Özer Çiller'e rüşvet soruşturması

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  04.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ABD'li işadamı Roger Tamraz'ın Bakü-Ceyhan boru hattının yapımını alabilmek için Özer Çiller'e rüşvet verdiği yolundaki iddialarla ilgili dün soruşturma açtı. Soruşturmayı ‘rüşvet, rüşvete iştirak, nüfuz kullanmak suretiyle menfaat temini eylemlerinden’ yürüten Başsavcılık yeterli delil toplarsa, Özer Çiller hakkında 10 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açabilecek.

  Başsavcılık, ABD'de yayınlanan Los Angeles Times Gazetesi'nde çıkan haberi ve Hürriyet'in önceki gün bu haberden yaptığı alıntıları ‘ihbar’ kabul ederek, dün resen soruşturma başlattı. Başsavcılık, Los Angeles Times Gazetesi'nin ‘Bob’ kod adlı CIA yöneticisine dayanarak, Tamraz'ın Özer Çiller'e rüşvet verdiği ve bu konuda CIA raporu bulunduğu iddialarını araştırmaya karar verdi.

  Los Angeles Times'ın soruşturma açılmasına neden olan haberinde, ‘Bob’ kod adlı üst düzey bir CIA yetkilisiyle, Beyaz Saray'ın Güvenlik Konseyi'nin Orta Asya ve Hazar Denizi politikasından sorumlu uzmanı Sheila Heslin arasında geçen bir telefon görüşmesine ilişkin nota atıf yapılıyor. Beyaz Saray tarafından, sonradan CIA'ya gönderilen bu notta CIA görevlisi Bob'ın Heslin'e, ‘‘Tamraz, Bakü-Ceyhan petrol boru hattına destek sağlamak amacıyla dönemin Türkiye Başbakanı Tansu Çiller'in eşi Özer Uçuran Çiller'e rüşvet verdi. Buna ilişkin bir CIA raporu var’’ dediği öne sürülüyor.

  RÜŞVET VE RÜŞVETE İŞTİRAK

  ABD Başkanı Clinton'dan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e kadar birçok liderin başını ağrıtan ‘Tamraz skandalı’yla ilgili Türkiye'deki yargı mekanizması da ilk kez devreye giriyor. Başsavcılığın, Özer Çiller hakkındaki soruşturmayı ‘Rüşvet, rüşvete iştirak, nüfuz kullanmak suretiyle menfaat temini’ eylemlerinden yürüttüğü öğrenildi. Başsavcılık, soruşturmanın ilerleyen safhalarında ‘gerekli görürse’, Özer Çiller'in ifadesine başvurabilecek. Başsavcılık, Özer Çiller hakkında ‘yeterli delil toplaması’ halinde, ilgili yasa maddeleri çerçevesinde 10 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açabilecek.

  ABD'DEN CIA RAPORU

  Soruşturma çerçevesinde Başsavcılığın ayrıca bu iddiaların yeraldığı Los Angeles Times'ın 27 Eylül tarihli Los Angeles baskısı ve 29 Eylül tarihli Washington baskılarını getirtip tercüme ettirerek, inceleyeceği belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı