Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özer Bey'e ‘memur’ cezası

  Hürriyet Haber
  25 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 25 Nisan 1998 - 00:01

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller'in, ‘Resmi evrakta sahtecilik ve eksik mal bildiriminde bulunmak’ suçundan 8.5 yıla kadar ‘ağır hapis’ ile yargılandığı davanın dünkü duruşmasında ilginç bir gelişme yaşandı. Savcı Çiller'in ‘sahtecilik’ suçundan beraatini isterken, noter görevlileriyle birlikte ‘görevi kötüye kullanmaktan’ 1-3 yıl arasında ‘hapis’ ile cezalandırılmasını talep etti.

  Özer Çiller'in, TBMM Malvarlığı Komisyonu'na verdiği belgelerde sahtecilik yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davaya dün Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde davam edildi. Davaya sanıklar katılmadı. Esas hakkında görüşünü açıklayan duruşma savcısı İzzet Yalçın Erkumay, dava açan savcının görüşünün aksine Çiller'in ‘görevi kötüye kullanmaktan’ cezalandırılmasını istedi. Savcı, aynı davada yargılanan diğer sanıklar, Çiller'in avukatı Atilla Özer ile Noter Başkatibi Yusuf Uğurtaş'ın da aynı cezaya çarptırılmalarını talep etti.

  Özer Çiller'in verdiği bilgilerin doğru ya da yanlış olup olmadığının ABD'den araştırılmadığını savunan Savcı, bu nedenle ‘unsurları oluşmayan suçtan sanık Çiller’in beraatine karar verilmesini' istedi. Savcı, sanıkların sahte resmi belge düzenledikleri konusunda iddiada bulunulmuşsa da, noter tarafından düzenlenen bu belgenin hukuki sonuç doğurucu ve aldatıcı özelliğinin bulunmadığını da öne sürdü.

  Sanıklardan Yusuf Uğurtaş'ın Ankara 25. Noter Vekili ve Başkatibi olduğunu hatırlatan Savcı, Noterlik Kanunu'na göre noter katiplerinin, görevleri nedeniyle işledikleri suçlarda TCK'nın devlet memurlarına ait hükümleri gereğince eylemleri sabit olması halinde cezalandırılmalarının öngörüldüğünü bildirdi. Savcı, her 3 sanığın ayrı ayrı TCK'nın ‘görevin genel nitelikte kötüye kullanılması’ fiilini içeren 240. maddesi uyarınca 1-3 yıl hapisle cezalandırılmalarını istedi.

  Sanık avukatları, savunmalarını yazılı olarak hazırlayıp mahkemeye bildirmek için süre istediler. Mahkeme duruşmayı erteledi. Bazı hukukçular mütalaaya tepki göstererek, ‘‘Çiller memur değil ki. Şirket sahibi nasıl görevi kötüye kullanmaktan cezalandırılsın. Ama önemli olan mütalaa değil mahkemenin kararıdır. Mahkeme de bu yönde karar verirse, Yargıtay var. Sahtecilik ya vardır ya yoktur’’ dediler.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı