Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özensiz davrandı

  Saffet KORKMAZ-Şehriban OĞHAN/ ANKARA
  12 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2005 - 01:02

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un Sakal-ı Şerif’i görmek için Atatürk Havalimanı’na kadar getirtmesi, AKP içinde de kızgınlık yarattı. Milletvekilleri Koç’un ‘özensiz’ davrandığı konusunda birleştiler.

  Cavit Torun (Diyarbakır Milletvekili): Olayın bütününe karşıyım. Sakal-ı Şerif’in Peygamber efendimize ait olup olmadığı bile belli değil. Ben kıl peşinde koşulmasından yana değilim. Saklandığı yerde görülmüş, dışarıya çıkarılmış, bununla ilgili değilim. Kıl olmamak lazım.

  Ersönmez Yarbay (Ankara Milletvekili): Bakan’ın Sakal-ı Şerif’i ayağına getirtmesini doğru bulmuyorum. Bir yanlışlık varsa onu bilmiyorum ama şık olmadı. En azından geleneklerimize aykırı. Keşke olmasaydı.

  Faruk Ünsal (TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili): Eğer Peygamber efendimize ait olduğu bilimsel /images/100/0x0/55ea66e7f018fbb8f87d8e03olarak belirlenmişse saygı gereği bulunduğu yerde görmek daha doğrudur. Kutsal emanetin bulunduğu yerden çıkarılması ve bakana götürülmesini doğru bulmuyorum.

  Tayyar Altıkulaç (Diyanet İşleri eski Başkanı, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı): Böylesi manevi ve kültürel değeri olan bir şeyin birinin telefonuyla yerinden alınıp götürülmesini son derece yanlış buluyorum. Dini bir olay değil. Hz.Peygamber’in sakalı diye duyulan saygı ve manevi değer var.

  Eyyüp Sanay (Ankara Milletvekili): Bakan yanlışlıkla getirildiğini söylüyor. Böyleyse mahsuru yok. Sakal-ı Şerif’in yerinden çıkmasında dini yönden sakınca yok. Bazı emanetler uluslararası alanda da sergileniyor.

  Süleyman Gündüz (Sakarya Milletvekili): Kutsal emaneti yerinde ziyaret etmek daha naiftir. Bakan bir yanlış anlaşılmadan bahsediyor. Kutsala yönelik daha dikkatli davranılması gerekir, özensiz davranılmıştır.

  3 yıl hapsi istenebilir

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, ‘Sakal-ı Şerif’i’ ayağına getirtmesi yüzünden dokunulmazlığının kaldırılması halinde, yeni TCK’nın 257. maddesine göre ‘Görevi kötüye kullanma’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle yargılanmasının sözkonusu olabilecek. Kültür ve Tabiat Varlıkları Kanunu’nu, kültür ve tabiat varlıklarını ‘Devlet malı’ niteliği taşıdığını düzenlerken, yurtdışına çıkarılmalarını da yasaklıyor. Kanun, bu tür eserlerin yurtdışına sergilenmek üzere çıkartılmalarında ise Bakanlar Kurulu kararı alınmasını şart koşuyor.

  Bir suçu üstleniyor
  /images/100/0x0/55ea66e7f018fbb8f87d8e05
  ANAVATAN
  Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, TBMM’deki basın toplantısında, Sakal-ı Şerif konusuyla ilgili şunları söyledi: ‘Koç’un bunun yapacağına ihtimal vermiyorum. Koç, birileri adına suçu üstleniyor. Onun nezaket ve terbiyesi, Hz Muhammed’in hatırasından bir şeyi ayağına getirmeye müsaade etmez. Orada bir olağanüstülük sözkonusu. Koç, birileri adına suçu üstleniyor. Kim olduğunu tahmin ediyorum.’

  Mumcu, ‘Kastettiğiniz kişi Başbakan mı?’ sorusuna karşılık, ‘Benim gördüğüm, kadarıyla Türkiye’de böyle bir densizliği yapacak tek kişi var. O da oradaydı’ yanıtını verdi.

  Amaçları başkaydı
  /images/100/0x0/55ea66e7f018fbb8f87d8e07
  DYP
  Genel Başkanı Mehmet Ağar, Kültür Bakanı Atilla Koç’un Sakal-ı Şerif’i havaalanına getirtmesi konusunda, ‘Anlaşıldığı kadarıyla başka bir şey yapılmak istenmiştir’ dedi. Olayın İslam adabına uymadığını belirten Ağar, ‘Kendisi zeki, bu meseleleri bilen bir insandır. Kendi de, yaptığı açıklamaların tatmin edici olmadığının farkında olduğunu görüyor. Anlaşıldığı kadarıyla başka bir şey yapılmak istenmiştir. Tepkilerin çok sert olacağı anlaşılınca vazgeçilmiştir. Günahı, suçu üzerine almaktadır’ diye konuştu.

  Meclis’e iki önerge
  /images/100/0x0/55ea66e7f018fbb8f87d8e09
  CHP,
  Sakal-ı Şerif’in İstanbul Atatürk Havalimanı’na getirilmesini soru önergeleriyle TBMM gündemine taşıdı. CHP Antalya Milletvekili Nail Kamacı, Kültür Bakanı Atilla Koç’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Sakal-ı Şerif’in Atatürk Havalimanı’na getirilmesinde Başbakan Tayyip Erdoğan’ın herhangi bir talebi olup olmadığını sordu. Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da önergesinde Atilla Koç’a, ‘Manevi değerleri kişisel hazzınız için kullandığınızı kabul ediyor musunuz? Ediyor iseniz kamuoyundan özür dilemeyi düşünüyor musunuz?’ sorusunu yöneltti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı