Özen: Bankaların yeni gündemi 'kritik ölçek'

Hürriyet Haber
15.01.2002 - 01:58 | Son Güncelleme:

Türk bankacılık sektörünün büyüme potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, ‘‘Ancak sektörde halen kapasite fazlası ve ekonomik olmayan büyük rakipler bulunuyor’’ dedi.

Bankaların başarı için ‘kritik ölçeğe’ sahip olması gerektiğini söyleyen Özen, bunun için de satın alma ve birleşmelerin artması gerektiğini savundu.

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, enflasyonun ve reel faiz oranlarının düştüğü bir ortamda bankaların kárlı çalışabilmeleri için yüksek verimliliğe sahip olması gereğinin ortaya çıktığını vurguladı. Sektörde büyüme potansiyeli bulunduğunu belirten Özen, başarının ön koşullarından birinin ‘kritik ölçek’ olduğuna dikkat çekti.

Hiperenflasyondan, düşük enflasyona geçen ülkelerdeki sonuçlara bakıldığında, rehabilitasyon programları sırasında pek çok bankanın yeniden yapılandırmaya tabi tutulduğu ve banka sayısının azaldığını belirten Özen, 2001 yılında Türkiye'de de benzer gelişmeler yaşandığını kaydetti. 2001 yılının ocak-eylül dönemin Türk bankacılık sektöründe de faaliyet gösteren banka sayısının 79'dan 68'e düştüğünü, sektördeki toplam şube sayısının ise 503 azalarak 7 bin 335'e gerilediğini hatırlatan Özen, sektörün bir yılını şöyle özetledi:

‘‘Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleri, bankacılık sektörünün özellikle de kamu bankalarının ve küçük özel bankaların sermaye birikimlerini, ciddi bir erozyona uğrattı. Enflasyonun ve reel faiz oranlarının düştüğü bir ortamda, bankaların kárlı çalışabilmeleri için yüksek verimliliğe sahip olmaları gereği ortaya çıktı. Bundan dolayı, Türk bankacılık sektöründe birleşmeler ve satın almalar 'ölçek ekonomilerinden yararlanmak' ve 'sermayeyi güçlendirmek' amacıyla 2001 yılına damgasını vurdu.’’

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, 2001 yılında Türkiye, özellikle de finans sektörünün önemli bir değişim sürecinden geçtiğini ifade eden Ergun Özen, ‘‘Bu değişimle birlikte verimli çalışmak ve ölçek ekonomisine ulaşmak, bankacılık sektöründe de artan rekabet koşullarına uyum sağlamanın 'olmazsa olmaz' koşullara haline geldi’’ diye konuştu. Özen, Doğuş Grubu'nun da bu gerçekten hareket ederek Osmanlı Bankası ile Garanti Bankası'nı birleştirdiğini ifade etti.

EKONOMİK BÜYÜKLER

Bankacılık sektöründeki rehabilitasyon çalışmaları ve ekonomideki bankacılık işlemlerinin genel olarak artmasıyla birlikte yabancı bankaların sektördeki payının artmasının 2002 yılı beklentileri arasında yer aldığını belirten Özen, sektöre ilişkin diğer beklentileri ise şöyle özetledi:

Türk bankacılık sektörü büyüme potansiyeline sahip. Ancak sektörde halen kapasite fazlası ve ekonomik olmayan büyük rakipler bulunuyor.

Sektör, büyüme potansiyelinden yararlanmak isteyen büyük global oyuncularla rekabet edecektir. Dolayısıyla verimli bankalar piyasadaki varlıklarını kárlı bir biçimde sürdürebilecek.

Türk bankaları, başarı için kritik ölçeğe sahip olmalı. Bunun için de satın alma ve birleşmeler artmalı.

Özen, 2002 yılına ilişkin diğer bazı öngörülerini ise şöyle dile getirdi:

‘‘Müşterilerinin on-line ihtiyaçlarını karşılayabilen bankaların lider olacağına, sunulan on-line hizmet ve ürünlerinin, verimlilik açısından önemli bir rekabet avantajı haline geleceğine inanıyoruz. Ayrıca kriz sonrası dönemde, bankacılık sektörü aktiflerinin ve ortalama banka aktiflerinin büyüyeceğine, banka sayısının azalacağına, kamu bankalarının piyasa payı düşerken, yabancı bankaların piyasa payının satın almalar vasıtasıyla artmasını bekliyoruz.’’

Reklamla kendimizi ifade ettik

Türk bankacılık sektöründe beklenen birleşmelerin geçen yıl ilk ve tek örneğini ortaya koyan Garanti Bankası için, bu dönemde en önemli konulardan biri de bunu anlatmak oldu. ‘‘Garanti Bankası-Osmanlı Bankası birleşmesinin en önemli unsurlarından biri, iletişime büyük önem verilmesiydi’’ diyen Ergun Özen, bu konudaki stratejilerini şöyle anlattı:

‘‘Birleşmenin her aşamasında başta müşteriler olmak üzere, hem iki bankanın çalışanları, hem de kamuoyunu gelişmelerden düzenli olarak haberdar edilmeye çalışıldı. Birleşme anlatılırken, bunun bir kurumun diğerinin gölgesinde kalması değil, Türk bankacılık sektörünün birbirini tamamlayıcı ürün, hizmet ve özellikleri olan iki bankasının güçlerinin bir araya getirilmesi olduğu ifade edildi. Birleşme ile birlikte Türkiye'nin en büyük özel bankasını oluşturuldu. Bu Garanti'nin 'Avrupa'nın en iyi bankası' olma hedefine ulaşmasında büyük ve önemli bir adımdı. Birleşme sürecinin sonunda hazırlanan reklam kampanyası da süreç boyunca anlatılmaya çalışılan her şeyi destekler, ifade eder nitelikteydi.’’

Garanti, artık bir finansal süpermarket

Doğuş Grubu'nun tüm finansal iştiraklerinin Garanti şemsiyesi altında toplanmasının sonuçunda Garanti Bankası'nın tüm temel bankacılık ürünlerini geniş bir yelpasede sunabilir bir ‘‘finansal süpermarket’’ olduğunu ifade eden Özen, bunun pozitif etkilerini de hemen almaya başladıklarını kaydetti. Birleşmenin banka müşterilerinde yarattığı ilk duygunun ‘‘güven’’ olduğunu söyleyen Özen, birleşmeyi takiben Garanti'nin mevduatlarında hızlı bir artış görülmeye başlandığını kaydetti. Özen, müşteri sayısındaki artışa paralel olarak da, bireysel bankacılık ürünlerinde hareketlenme yaşanmaya başladığını belirtti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı