"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Özellikle sporculara makarna

Dün bu köşede de yazdığımız gibi, Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı beslenme kriterlerinde, insanın ihtiyaç duyduğu enerji miktarının yüzde 60 ya da 70’ini karbonhidratlardan alması gerektiği belirtilmiştir.

Yani günlük beslenme diyeitimizde yağlardan ve proteinlerden daha çok karbonhidratlara ihtiyacımız vardur. Çünkü karbonhidrat demek, enerji ve kaslarda depolanan glikoz demektir. Kaslarda depolanan glikoz ise gerektiğinde açığa çıkar ve vücudun ani enerji ihtiyacını karşılar.
Hemen hepimiz, düzenli spor yapanların antremanlardan hemen önce bir tabak makarna yediklerini biliriz. Düzenli olarak spor yapanların yukarıda bahsettiğimiz karbonhidrat, yağ ve protein oranlarına kesinlikle sadık kalmaları gerektiği düşünüldüğünde makarnanın da sporcuların beslenme diyetinde ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar.
Makarna kaliteli bir karbonhidrat kaynağıdır. Çünkü vücut için çok yararlı olan buğdaydan yapılır. Makarnanın diğer besin maddeleri ve malzemelerle kurduğu iyi ilişki de göz önüne alındığında beslenme piramidindeki önemli yeri de daha açık ve net görülür.
Kısaca, özellikle de düzenli ve ağır spor yapanlar, kaliteli bir karbonhidrat kaynağı olan makarnayı sofralarından eksik etmemelidirler. Tabii, her gün aynı şeyi yemenin sıkıcı olduğunu dikkate alarak, makarnayı çeşitli malzemelerle zenginleştimeyi ihmal etmeden.

Portakallı sütlü irmik helvası

Kaç kişilik 8

Hazırlama süresi
10 dakika

Pişirme süresi
25 dakika

Malzeme listesi

· 1 su bardağı irmik
· 150 gr. bitkisel margarin (50 gr. tereyağı+5 yemek kaşığı zeytinyağı da kullanabilirsiniz)
· 3 yemek kaşığı dolusu dolmalık fıstık
· 2 su bardağı soğuk süt
· 1.5 su bardağı tozşeker
· 1-2 adet portakal kabuğunun rendesi

Yağı orta boy teflon tencerede kızdırıp dolmalık fıstıkları ekleyin ve karıştırarak, fıstıklar altın sarısı renk alıncaya kadar, 1-2 dakika kavurun. Üzerine hemen irmiği aktarıp tahta bir kaşlıkla sürekli karıştırarak, kısık ateşte yaklaşık 12-15 dakika, irmiğin rengi iyice sararmaya başlayıncaya kadar kavurmaya devam edin. Diğer taraftan, soğuk süt ve toz şekeri derin bir kapta karıştırın.
Şeker iyice eriyinceye kadar ara sıra karıştırın. Rengi iyice sararan ve annelerimizin deyimiyle “miyanesi gelen” irmiğin üzerine, şekerli soğuk sütü ekleyin. Tekrar karıştırıp tencerenin kapağını hemen kapatarak çok kısık ateşte sütünü çekmesi için 7-8 dakika daha pişirin. Ocaktan alıp, sıcakken üzerine rendelenmiş portakal kabuğunu serpiştirdikten sonra servis tabağına aktarın.
Ilık olarak servise sunun. İrmik helvasının yanında isterseniz dondurma da ikram edebilirsiniz. Dondurmanın irmiğe çok yakıştığını göreceksiniz.


X

YAZARIN DİĞER YAZILARI