Özelleştirmeyle gelen üretim artışı

A.A.
09.10.2007 - 10:40 | Son Güncelleme:

Özelleştirmenin ardından 3 yıl içinde üretilen traktör sayısını yıllık 300-400'den 4 bine çıkaran Tümosan, nihai olarak, Türkiye'ye traktör ithalatının olabildiğince önünü kesmeyi hedefliyor.

TÜMOSAN Alçelik A.Ş. İşletme Koordinatörü Ziyattin Tokar, Tümosan'ın, özelleştirilmesinden 2 yıl sonra İstanbul Sanayi Odasının hazırladığı Türkiye'nin 2006 yılı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine girmeyi başardığını söyledi.
Teknolojik yatırımların ardından, ürün gamını yeni traktör modelleriyle geliştirdiklerini belirten Tokar, halen 14 ana tip traktör ürettiklerini, yeni model traktörlerin çiftçi tarafından çok beğenildiğini ifade etti.

Tokar, Türkiye'de bütünüyle yerli traktör motoru üreten tek fabrika olma özelliğini koruduklarını, milli bir sanayi kuruluşu olan Tümosan'ın bu temel özelliğini devam ettirmekte kararlı olduklarını belirtti.

3 yıl önce gerçekleşen özelleştirmenin ardından, traktör üretim kapasitesini sürekli artırdıklarını vurgulayan Tokar, “Özelleştirmeden önce yılda 300-400 traktör üretilen fabrikada, bu yıl 4 bin rakamına ulaşmaya hedefliyoruz. Halen kalkışımız sürüyor, ancak düşündüğümüz üretim adedinin halen gerisindeyiz” dedi.

Tümosan'ın, üretimde ihtiyaç bulduğu traktör parçalarını mümkün olduğu kadar, fabrikanın bulunduğu Konya sanayisinden temin etmeye çalıştığını dile getiren Tokar, şöyle konuştu:
“Konya sanayisinden, saç, pedal, vites kolları, fren mekanizmaları, diferansiyel karpuzu dişlileri, ağırlıklar, arka çeki kolları gibi parçaları temin ediyoruz. İhtiyaç duyduğumuz parçaların yaklaşık yüzde 60'ını Konya'dan alıyoruz. Konya sanayisinden yaptığımız bu alımlar, Konya 3 ve 4. Organize Sanayi Bölgesinde ciddi bir hareketliliğe, ivmeye neden oldu. Kent sanayisine verdiğimiz destekten de mutlu oluyoruz. Öte yandan, motorlarda kullandığımız döküm parçalarını halen yurt içindeki bir firmadan alıyoruz. Amaçlarımızdan biri de dünya standartlarında traktör üretmek. Bu nedenle fabrika bünyesinde dökme parça üretimi için, modern bir dökümhane kuruyoruz.”

NİHAİ HEDEF İTHALATIN ÖNÜNÜ KESMEK

Tümosan'ın 2006 yılı net satışının 98 milyon YTL olduğuna dikkati çeken Tokar, “Türkiye traktör piyasasında önemli bir gücümüz var. Fiyat olarak da ithal traktörlere göre büyük yüzde 20-30 avantajlı olduğumuz için, Türk çiftçisinin birinci tercihiyiz. Ancak nihai hedefimiz, Türkiye'ye traktör ithalatının önünü olabildiğince kesmek” dedi.

Tokar, traktörlerinin en önemli özelliğinin arıza yapmaması olduğunu belirtirken, 3 tip de bahçe traktörü ürettiklerini, 45-95 beygir arası güce sahip traktör tipinde çok iddialı olduklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı