Özelleştirmede 14 Aralık bekleniyor

Hürriyet Haber
08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Hava Yolları'nın yüzde 51 oranındaki hissesinin blok satışı amacıyla, 14 Aralık Perşembe gününden itibaren verilecek ilanlarla ihaleye çıkılıyor. Türk Telekom'da ihalaye çıkılması için de Cumhurbaşkanı Sezer'in onayı ve Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor

Türk Hava Yolları'nın özelleştirilmesi için gerekli tüm prosedür tamamlandı.

THY'nin özelleştirilmesinde oluşturulacak altın hissenin kapsamına girecek konular hakkında "ince ayar" yapıldığı ve bu çalışmanın da tamamlandığı belirtiliyor. Bu çalışmada, ulusal güvenlik konuları ile ilgili tüm tedbirler de düzenlendi.

Böylece, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 3. çeyrek ihale programında yeralan THY'nin özelleştirilmesi yaklaşık 2 aylık gecikme ile başlatılmış oluyor.

Sırada Telekom onayı var

Öte yandan, bu yılın önemli özelleştirmelerinden olan Türk Telekom'un yüzde 33.5 hissesinin blok satışına ilişkin ihale prosedürünün de tamamlandığı öğrenildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Türk Telekom'un ihalesinin hazır durumda olduğu, ihaleye çıkmak için ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından onaylanmasının ve Bakanlar Kurulu kararının beklendiği ifade ediliyor.

Türk Telekom'un blok satışında, ilgiyi artırmak için yabancı ortağa ağırlık verilecek. Stratejik ortakta, Türk Telekom Genel Müdürlüğü ile iki genel müdür yardımcılığı yeralacak. Oluşturulacak İcra Komitesi, Yönetim Kurulu'na bağlı olarak çalışacak ve burada da çoğunluk yeni ortakta olacak. Yönetim Kurulu'nda ise çoğunluk kamuda olacak. Yönetim kurulu kararları oy birliği ile alınacak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı