Özelleştirme rüzgarı hızlı esecek

A.A.
29.10.2007 - 11:35 | Son Güncelleme:

Özelleştirme uygulamalarının 2008-2010 döneminde tüm hızıyla sürmesi öngörülürken, halka arz yöntemine öncelik verilecek.

Önümüzdeki 2 yılda önce elektrik dağıtım şirketleri özelleştirilecek, ardından elektrik üretim şirketlerinin özelleştirilmesi süreci başlayacak.

Bu kapsamda, Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Kastamonu'yu içine alan Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş, Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli illerini içine alan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş ile İstanbul Anadolu Yakasına elektrik sağlayan AYEDAŞ özelleştirilecek.

Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi tamamlandıktan sonra, elektrik üretim şirketlerinin özelleştirilmesi süreci başlayacak. Yasal düzenlemenin tamamlanmasının ardından da, Milli Piyango İdaresi şans oyunlarının işletim lisansının verilmesi ihalesine de çıkılacak.

KÖPRÜ-OTOYOL ÖZELLEŞTİRMELERİ

Önümüzdeki dönemde, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği hizmet üretim birimleri olan otoyollar, köprüler ve üzerinde yer alan tesislerden, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, Gaziantep-Şanlıurfa, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın Otoyolları, İzmir ve Ankara Çevre Otoyolunun bağlantı yolları ile Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinin bağlantı yollarının bakım, işletme ve ücret toplama merkezleri, işletme hakkı verilmesi yöntemi ile özelleştirilecek.

Özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar her türlü bakım, onarım, işletim işleri ise KGM tarafından yürütülecek. Bu tesisleri özelleştirme yoluyla devralıp işletecek yatırımcıların bakım, onarım, işletim gibi işlere yönelik yükümlülükleri, KGM ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenecek. Denetim ve kontroller KGM tarafından yerine getirilecek. Özelleştirme işlemlerinin de 2008 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

TCDD LİMANLARI, ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRMELERİ

Önümüzdeki dönemde ayrıca, şeker fabrikalarıyla, Bandırma, Samsun ve İskenderun Limanları da özelleştirilecek.
Varlık satışı yöntemiyle özelleştirilecek olan ve son teklif verme tarihi 25 Ocak olarak belirlenen Tekel Sigara Fabrikalarının özelleştirme süreci de en kısa zamanda tamamlanacak.

2008 ÖZELLEŞTİRME GELİRİ 11.8 MİLYAR YTL

Öte yandan, 5.2 milyar YTL olması öngörülen 2007 özelleştirme gelirinin Türk Telekom'un satış bedelinin peşin ödenmesi nedeniyle 11.6 milyar YTL'ye çıkması beklenirken, 2008 özelleştirme gelir hedefi ise 11 milyar 798 milyon YTL olarak belirlendi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı