Özelleştirme, patronlara danışacak

Hürriyet Haber
13.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.07.1999 - 00:01

Devlet Bakanı Yüksel Yalova, başta işadamları olmak üzere sivil toplum örgütlerine ‘‘Özelleştirme Danışma Kurulu’’ kurulması çağrısı yaptı. TÜSİAD'ın düzenlediği toplantıda Yalova bu çağrıyı yapınca, işadamları ortak çalışma kararı aldı.

ÖZELLEŞTİRMEDEN Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, özelleştirmenin sadece ekonomistlerle yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, işadamlarından ve toplumun diğer kesimlerinden temsilcilerin yer alacağı gönüllü çalışacak Özelleştirme Danışma Kurulu kurulması çağrısında bulundu ve bu konuda işadamlarından destek istedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD tarafından dün düzenlenen toplantıya, Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar'ın yanı sıra, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Mehmet Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Hüsamettin Kavi ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Cengiz Kaptanoğlu da katıldı.

Yalova toplantıda, özelleştirmeyi sivil toplum kuruluşlarıyla yapmaya kararlı olduklarını söyledi. Özelleştirmede en küçük ertelemelerin bile Türkiye'ye büyük zarar vereceğini vurgulayan Yalova, TBMM'ni ilk defa özelleştirme sürecine katacaklarını söyledi. TBMM'nin yasama ve denetim hakkını kullanacağına işaret eden Yalova, Cumhurbaşkanı'nın desteğinin de en büyük destek olduğunu söyledi. Üyesi bulunduğu hükümetin TBMM'den 351 oy desteği alarak kurulduğuna işaret eden Yalova, ‘‘Görevi üstlendikten sonra tüm milletvekillerinden birer özelleştirmeden sorumlu bakan gibi çalışmasını istedim. En az 300 milletvekilinden destek aldım’’ diye konuştu. İş dünyası ile ortaklaşa olarak Özelleştirmenin anayasasını yapacaklarını vurgulayan Yalova, Türkiye'nin çeşitli illerindeki işveren kesimleri ile yaptığı özelleştirme toplantılarının sonuncusunu İstanbul'da gerçekleştirdiğini söyledi.

HESAP VEREYİM

İşadamlarına, ‘‘Komplekssiz, önyargısız, cesaretle, gelin ister aylık, isten 15 günde bir istediğiniz zaman ve mekanda biraraya gelelim’’ diyen Yalova, işadamlarından, Özelleştirme Yüksek Kurulu'na öneri niteliğinde kararlar almalarını istedi. Yalova, dün gerçekleşen toplantıyı, bu çalışmaların ilk adımı olarak değerlendirdi.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Uğur Bayar, TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, İTO Başkanı Mehmet Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi, Deniz Ticaret Odası Başkanı Cengiz Kaptanoğlu'nun da hazır bulunduğu toplantıda, işadamları, Yalova'nın bu talebine karşılık her türlü desteği vereceklerini açıkladılar.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı