Özelleştirme öncelikleri

Hayri ÇETİNKAYA
21.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme: 21.10.1997 - 00:01

Borsada dün büyük kar realizasyonu yaşandı. Sabah seansını hızlı başlayan borsa, ilk seansta 3 bin 575 puanla yeni rekoruna ulaştı. Fakat ikinci seansta gelen yoğun satışlarla endeks geçen hafta sonu değerinin de altına inerek 3 bin 416 puandan kapandı. Böylece hisseler dün ortalama yüzde bir oranında geriledi. Yoğun kar realizasyonu işlem hacmine de rekor kırdırdı.

Borsada dün toplam 128.4 trilyon (715 milyon dolar) liralık işlem hacmi gerçekleşti. Bu rekor, taze para girişinin de bir göstergesi. Fakat borsaya bu kez parayı sokanlar yerli yatırımcılardı. Dövizin durgun seyrinden çok faiz oranlarındaki hızlı düşüş, yerli yatırımcının borsaya yönelişinde etkili oluyor. Yüzde 80'lerde seyreden gecelik bono oranları dün yüzde 70'e kadar düştü. İnterbankta gecelik faizler de yüzde 70 seviyesine indi. Faizlerde önümüzdeki günlerde düşüş trendinin devam etmesi bekleniyor. Alternatif piyasaların durgun seyri, repocu ve dövizcilerin borsaya yönelişini hızlandırdığı dikkat çekiyor. Borsada dün özelleştirmeye ilişkin icraat açıklamalarının da etkisiyle özellikle kamu hisselerinin ilk senasta hızlı yükselmesi dikkat çekti.

Başbakan Mesut Yılmaz, dün hükümetin 100 günlük icraatını değerlendirken özelleştirmede yıl sonuna kadar hedeflerinin 4 milyar dolar olduğunu yineledi. Daha önce bakan ve bürokratları tarafından da sık sık tekrarlanan 4 milyar dolarlık özelleştirme gelirinin bir milyar dolarının GSM lisans devrinden, geriye kalan üç milyar doların da elektrik santralleri ile dağıtımın özelleştirilmesi ve diğer kurumların satışından sağlanacağını söyledi. Yılmaz Etibank'ın satışının bu yılın sonuna kadar mutlaka satılacağını da belirtti.

Yılmaz'ın geriye kalan satışlarla kastettiği kurumların başında da Tüpraş, Petrol Ofisi, THY, Petkim ve Erdemir gibi hisseleri bugün borsada da işlem gören kuruluşlar geliyor. Özelleştirme İdaresi yetkilileri de, Tüpraş ile Petrol Ofisi'ne ait bazı istasyonlarının yıl sonuna kadar satışı konusunda kararlı gözüküyor. Bu kurumların satışından sağlanacak gelir konusunda ise henüz rakam telaffuz edilmediği için 4 milyar dolarlık özelleştirme hedefinin ne kadarının bu yoldan karşılanacağı tam bilinmiyor. Fakat yıl sonuna iki aylık bir süre kaldığı için özelleştirme öncelikleri konusunda önümüzdeki günlerde bazı sürpriz gelişmeler olabilecekmiş.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı