Özelleştirme mağduruna 24 taksitle tazminat

Ankara
28 Mart 2005 - 10:46Son Güncelleme : 28 Mart 2005 - 10:46

Çalıştıkları kamu kurum ve kuruluşlarının özelleştirilmesi nedeniyle işsiz kalanlara 8 aylık vadede yapılan iş kaybı tazminatı ödemelerinin 2 yıla yayılması planlanıyor.

Ekim 2004 itibarıyla özelleştirme yüzünden işten çıkarılan 12 bin 331 işçiye 142.3 milyon dolar tazminat, 1668 işçiye 5.6 milyon dolar iş kaybı tazminatı ödendi. İşten çıkarılan 2 bin 540 işçi için daha 10.4 milyon dolar (işçi başına 4 bin 122 dolar) iş kaybı tazminatı ödenmesi bekleniyor.

ÖDEMELER 24 AYA YAYILACAK

Raporda, tazminat ödeme süresini 24 aya uzatan, ancak tazminatın tutarını değiştirmeyen yasal düzenleme hazırlığından söz edilirken, şöyle denildi: "Bu daha düşük miktarlarda aylık ödemelerin daha uzun bir süreye yayılacağı anlamına gelmektedir. Planlanan değişikliğin nedeni son brüt maaşlarının yüzde 80’ini alan kişilerin bu tazminatı alırken, kendilerine önerilen alternatif işleri kabul etmeye istekli olmamasıdır."

Özelleştirme sonrası işsiz kalanlar için getirilen geçici istihdam kapsamında da bugüne kadar 12 bin kişiden yaklaşık 8 bini işe yerleştirildi. 2004 itibarıyla 5 bin 115 kişiye, kişi başına 98 dolarlık maliyetle danışmanlık ve iş arama hizmeti verildi.

KAMU PERSONELİ ÖZELİ İSTEMİYOR

Raporda, Hazine Müsteşarlığı Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü ekonomik reform programının sosyal etkilerinin incelenmesine yönelik çalışmaların ilk tur ön verileri de değerlendirildi.

Raporda, şu sonuçlara yer verildi: "Özel sektör ücret teklifleri, kamu personelinin önceki ücretlerine denk bile olsa kamu personeli kamu sektöründe kalmayı tercih etmektedir. Özel sektör işverenleri kamu sektörü personelini daha kalitesiz bulmaktadır. Özelleştirilmiş KİT’lerden gelen fazla personel yeniden işe yerleştirme hizmetleriyle ilgili görünmemektedir."

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı