Özelleştirme İdaresi'nin kasası doldu

A.A.
01 Şubat 2006 - 10:58Son Güncelleme : 01 Şubat 2006 - 11:27

Özelleştirme İdaresi, son bir haftada Tüpraş, İkiz Kuleler, Büyük Ankara Oteli ve Tekel'e ait iki tuzlanın devrini yaptı. Bu devirler sonucunda İdare'nin kasasına, 4 milyar 342 milyon dolar girdi.

İdare'nin söz konusu devirlerden elde ettiği para, yaklaşık 4 milyar 360 milyon doları bulurken, Tüpraş devri sırasında gelen paradan Hazine hesaplarına 2.5 milyar dolar aktarıldı. 4 milyar 140 milyon dolarlık Tüpraş ihalesinde hisse satış sözleşmesini imzalayan ÖİB, bunun yanında aynı gün Emekli Sandığı'na ait Büyük Ankara Oteli, TEKEL'e ait İkiz Kuleler, Kaldırım ve Kayacık Tuzlalarının devrini de yaptı.

DEVİRLER

Özelleştirme İdaresi ilk olarak, geçtiğimiz hafta Perşembe günü 4 milyon 140 bin dolarlık Tüpraş özelleştirmesinde hisse devrini gerçekleştirdi ve bu parayı peşin olarak kasasına koydu. Aynı gün, Büyük Ankara Oteli ile Kayacık ve Kaldırım Tuzlalarının devri de gerçekleştirildi.

Büyük Ankara Oteli 36 milyon 830 bin dolara Çelikler İnşaat A.Ş'ye, Kaldırım Tuzlası işletmesi 40 milyon 700 bin dolara Koyuncu Nakliye, Pazarlama ve Ticaret A.Ş'ye, Kayacık Tuzlası da 42 milyon 200 bin dolara Özmutlu Madencilik İnşaat ve Ticaret A.Ş-Birol Mutlu Ortak Girişim Grubu'na devredildi.

Son olarak dün gerçekleştirilen İkiz Kuleler'in TOBB'a devriyle birlikte, İdare 4 iş gününde, nakit olarak yaklaşık 4 milyar 342 milyon doları da kasasına koymuş oldu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı