Özelleştirme gelirleri dikkatli kullanılsın

Nuray BABACAN
21.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.10.2005 - 23:58

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, son 50 yılın en yüksek büyüme rakamlarına ulaşıldığını ifade ederken, yabancı yatırımların 20 yılın özelleştirme gelirlerinin iki katından fazla olduğunu açıkladı. Serdengeçti, hükümete özelleştirme gelirlerini, dikkatli kullanılması uyarısında bulunurken, enflasyonun yıl sonu hedeflerinin tutacağını belirtti.

Serdengeçti, hükümetin talebinin aksine faizleri suni müdahalenin doğru olmadığını bir kez daha tekrarladı. Serdengeçti, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na brifing verdi. Serdengeçti’nin değerlendirmeleri şöyle:

ENFLASYON UYARISI:

Enflasyonda yıl sonu hedefi tutar, ancak para politikasının etkisi gecikmelidir. Alınan kararlar 2006 ve sonrasına yöneliktir. Sıkı maliye politikası, hedefle uyumlu gelirler ve fiyatlama politikası sürdürülmelidir. Reform sürecinin hız kaybetmemesi gerekmektedir. Özelleştirme gelirlerinin kullanım biçimi önemlidir. Bekleyişlerin bozulmaması, son derece önemlidir. İç talep artışına dikkat edilmeli, tüketimdeki canlanma kontrollü olmalıdır.

50 YILIN RAKAMI:

2002 yılından bu yana reel büyüme yüzde 27.9’dur. Çin ve bazı küçük ülkeler hariç, en yüksek büyüme oranıdır. Ekonomimizin 1953’den bugüne 4 yıllık bir süreçte bu oranda büyüdüğü hiçbir dönem olmamıştır. Büyüme, özel sektöre dayalıdır. En çok katkı verimlilik artışından gelmiştir, ihracatın çok katkısı olmuş, dışa açıklık artmıştır.

KRİZ BEKLENMİYOR:

Bugün Türkiye ekonomisinin koşulları geçmişten önemli ölçüde farklıdır. Bu yüzden cari açıktaki artışın, bugünkü koşullarda ve mevcut program uygulaması çerçevesinde, krizle sonuçlanması beklenmemelidir. 2005 ağustos itibariyle IMF ve döviz rezervleri hariç yıllık kümülatif net sermaye girişi 27.9 milyar dolar olmuştur. Toplam sermaye hareketleri içinde uzun vadeli sermayenin ve doğrudan yabancı yatırımın payı hızla artmaktadır. Yapısal reformlar devam ettiği, istikrar korunduğu sürece daha da artacaktır.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı