Özelleştirme gecikti yabancılar korktu

Hürriyet Haber
16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.12.2000 - 00:01

Hazine Müsteşarlığı özelleştirme hedefleri hususunda bir gecikme olabileceği endişesi ile yabancı yatırımcıların döviz talebinin hızlandığını ve likidite problemine yol açtıklarını vurguladı

Piyasa Yapıcılığı Danışma Kurulu toplantısı dün İstanbul'da gerçekleştirildi.

Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, toplantıda Kasım ayında mali piyasalarda yaşanan dalgalanmalar ve bu durumun gelecek döneme etkisinin tartışıldığı bildirildi.

Açıklamada, özelleştirme hedefleri hususunda bir gecikme olabileceği endişesinin yabancı yatırımcıların döviz talebini hızlandırdığı ve bu durumun piyasalarda likidite problemine yol açtığı kaydedildi.

Yabancı yatırımcıların yıl sonu itibariyle hesap kapattıkları ve kar realizasyonuna gittiklerinin daha önceki yıllarda da gözlenen bir durum olduğu belirtilen açıklamada, bundan dolayı yıl sonlarına doğru döviz talebinde bir artış olmasının beklenen bir durum olduğu vurgulanıyor.

Bankaların ellerinde tutukları devlet iç borçlanma senetlerini nihai tasarrufçuya ulaştırmamalarının fonlama ve likidite sorunu ile karşılaşılmasına neden olduğu ifade edilen açıklamada, bu durumun dış kaynak girişinin de durmasının etkisiyle faizlerin aşırı yükselmesine yol açtığı kaydedildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Kısa vadeli faizlerin uzun vadeye oranla daha yüksek olması ve alternatif yatırım araçları arasında vergisel farklılıklar olması (devlet iç borçlanma senetlerinin beyanname usulüne, repo ve mevduat gelirlerinin ise stopaja tabi olması) nihai tasarrufçuyu kısa vadeli yatırım araçlarına yöneltmekte, bu durum bankaların bilanço yapılarında vade uyumsuzluklarına yol açarak fonlama problemi yaratmaktadır.

Mali sistemde, açık pozisyon ve kur riskinin takibine yönelik bir sistem olmasına karşın faiz riskinin takip edilmemesi sistemin genel riskliliğinin belirlenememesine yol açmıştır.

Mali sistemin yeterince şeffaf olmaması, gerek sistemin kendi içinde, gerekse kamu otoriteleri ile bankalar arasında yeterli güven ortamının oluşmasını engellemekte, bu durum oluşabilecek risklerin önceden görülerek önlem alınmasını zorlaştırmaktadır."

Kur politikasına devam

Hazine yetkililerinin toplantıda, uygulanmakta olan ekonomik programın devamı konusunda kararlı olunduğunu belirttikleri ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Uygulanmakta olan kur politikası aynı şekilde devam ettirilecektir. 2001 yılının ilk üç ayında faizlerin bütçe hazırlık aşamasında yapılan öngörülerin üzerinde gerçekleşmesi beklenebilir. Ancak daha sonra hedeflenen seviyelere geri dönüleceği, dolayısıyla borçlanma politikalarına etkisinin az olacağı düşünülmektedir. Özelleştirme, bankacılık, önümüzdeki yıl uygulanacak tedbirler, para ve maliye politikasının detayları önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacaktır.

Uluslararası Para Fonu'na verilecek niyet mektubu Fon tarafından 21 Aralık 2000 tarihinde görüşülecektir. Fon'un yasal ve idari yapısından kaynaklanan herhangi bir engel bulunmaması durumunda söz konusu niyet mektubunun 21 Aralık 2000 tarihinden önce kamuoyuna açıklanmasına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir."

1 milyar dolar 22 Aralık'ta kasaya giriyor

Açıklamada, 6 ay vadeli 1 milyar ABD Doları tutarındaki köprü kredinin 22 Aralık 2000 tarihinde Hazine hesaplarına gireceğine de dikkat çekilen açıklamada, "ayrıca, Dünya Bankası'ndan kullanılacak olan Mali Sektör Uyum Kredisi 21 Aralık tarihinde Dünya Bankası'nda görüşülecek olup yasal prosedürün tamamlanabilmesi halinde bu kredinin ilk dilimi olan 390 milyon ABD Doları tutarındaki kısmının 22 Aralık itibariyle hesaplarımıza girmesi beklenmektedir" denildi.

Hazine açıklamasında, Piyasa Yapıcılığı Danışma Kurulu toplantısında ayrıca, 2001 yılı ilk çeyreğinde uygulanacak iç borçlanma programına ilişkin bankacıların görüşlerinin sorulduğu ve ortak bir görüş oluşmamasına karşın katılımcıların geniş bir çerçevede borçlanma programına ilişkin görüşlerini aktardıkları kaydedildi.

Açıklamada, geçtiğimiz ay piyasalarda yaşanan dalgalanmaların geçici bir durum olduğu ve alınan önlemler sonucu Ocak ayından itibaren piyasaların süratle normal işleyişine döneceği konusunda görüş birliğine varıldığı belirtilerek, "bu gelişmelere paralel olarak, uygulanmakta olan Piyasa Yapıcılığı Sistemi'nin de işleyişine ve daha etkin çalışmasını sağlayacak yeni düzenlemelere ilişkin çalışmaların yapılması ve bir sonraki toplantının bu gündem ile 12 Ocak 2001 tarihinde Ankara'da yapılmasına karar verilmiştir" denildi. (AA)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı