Özelleştirme 50 milyar doları buldu 30 milyar doları Hazine’ye gitti

Hürriyet Haber
14.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.01.2011 - 10:59

Türkiye, 1985 yılında başladığı özelleştirme çalışmaları kapsamında bugüne kadar 50 milyar dolarlık gelir elde ederken, bu rakamın 41 milyar dolarlık bölümünde devirler gerçekleşti.

Bu özelleştirmelerin sonucunda Hazine’nin kasasına 30 milyar dolar girdi. Özelleştirme İdaresi Başkanlı (ÖİB) ise tüm özelleştirme çalışmaları için 100 milyon dolara yakın bir harcama yaptı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen perşembe toplantılarına konuk konuşmacı olarak katılan ÖİB Başkanvekili Ahmet Aksu, bu yıl, 2010’da ihaleleri yapılmış yaklaşık 11 milyar dolarlık özelleştirmenin devirlerini tamamlamanın yanı sıra, otoyollar, şeker fabrikaları, gayrimenkuller gibi özelleştirmelere odaklanacaklarını söyledi.
2008 sonrasıızlandı
Ahmet Aksu, 1985’ten 2003’e kadarki dönemde toplam 7-8 milyar dolar civarında özelleştirme gerçekleştirildiğini belirterek, özelleştirme tarihini şöyle özetledi: “2003-2008 döneminde ise uzun süredir programda yer alan kuruluşların özelleştirmesi gerçekleştirildi. 2008 sonrasında ise kamunun tekel konumunda olduğu şeker fabrikaları, elektrik dağıtım ve üretimi, otoyollar gibi özelleştirmeler başladı. Bugün itibariyle devrettiklerimiz ve devredeceklerimizle beraber baktığımızda 50 milyar dolarlık rakama ulaştık. 41 milyar dolarlık tutarı devredildi.”
Lisans tesisi olabilir
2011 için özelleştirme programını anlatan Aksu, “Önümüzdeki dönemde şu anda portföyde yer almayan kamuya ait çok sayıda mal ve hizmet üretimi tesis özelleştirmeye konu olabilecek. Ayrıca araç muayene hizmetinde olduğu gibi lisans tesisi şeklinde de özelleştirmeler yapacağız” dedi.
Aksu, bu yıl özelleştirilen elektrik dağıtım bölgelerinden devri tamamlanmayanlarda 2011 içinde sürecin tamamlanacağını belirtti.

Özelleştirme Şekerin fiyatını düşürür

ŞEKER fabrikalarında ihale için ilana çıkılan gruplarda Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı aldığını, nihai karar verilmediği için ilerleme kaydedilemediğini dile getiren Ahmet Aksu, “Özelleştirmelerle birlikte verimlilik artışı sağlanır”
diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı