ANKARA HABERLERİ

Özelleşen Başkentgaz Anayasa Mahkemesi’nde

Hürriyet Haber
12 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Eylül 2012 - 17:26

Yüzde 80’i özelleştirme kapsamında olan Başkentgaz’ın, yüzde 20’lik hissenin de ilave edilmesiyle tamamının özelleştirilmesinin yolunun açıldığını savunan CHP milletvekili Levent Gök, süreci Anayasa mahkemesine taşıdıklarını açıkladı.

Hürriyet Haber

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Başkentgaz’ın özelleştirilmesini Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını açıkladı. Daha önce yüzde 80’i özelleştirme kapsamında olan Başkentgaz’ın, yüzde 20’lik hissenin de ilave edilmesiyle tamamının özelleştirilmesinin yolunun açıldığını belirten Gök, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Gerekçe ortadan kalktı

“Başkentgaz’ın özelleştirilmesiyle elde edilecek gelirden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin BOTAŞ’a olan borçları ödenecek, geri kalan kaynak ile metrolar tamamlanacaktı. Ancak Ulaştırma Bakanlığı’nın metro yapımını üstlenmesiyle Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirme gerekçesi ortadan kalkmıştır. Metro gerekçesiyle doğalgazı zamlandıran ve tüketicilere peşin satan Ankara Büyükşehir Belediyesi, BOTAŞ’a olan borçlarını haklı ve makul hiçbir nedene dayanmaksızın ödememiştir.

Kamu vicdanını rahatlatacak

Melih Gökçek, beceriksiz, savurgan ve keyfi bir anlayışla borçlarını ödememiş ve borçlar kişisel borca dönüşmüştür. Bu borçların kendisine ve sorumlu belediye bürokratlarına rücu edilmesi gerekirken anlaşılması mümkün olmayan bir tutum içinde TBMM’nin şahsi bir borcu ve cezayı hazineyi zarara uğratarak devlete ödetmesi için aldığı karar kabul edilemez. Bir hukuk devletinde kanun önünde eşitlik ve genellik ilkesi ile ve yasaların kamu yararına dayanması ilkelerine bütünüyle aykırı olan bu yasal düzenlemenin iptali kamu vicdanını rahatlatacaktır. Bu yanlış kararın Anayasa Mahkemesi’nden döneceğine inanıyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Özelleşen Başkentgaz Anayasa Mahkemesi’nde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı