Özel zirve öncesi konuştu

BERLİN (AA)
20.09.2015 - 10:51 | Son Güncelleme: 20.09.2015 - 10:51

Alman hükümetinin Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, sığınmacıların Avrupa'ya gelmesinden dolayı Türkiye ile sürekli görüşüldüğünü söyledi.

Özoğuz, özellikle Suriye'den Almanya'ya gelen çok sayıda sığınmacıya ilişkin yaptığı açıklamada, sığınmacıların ülkeye geldiklerinde kayıt olma sürelerinin azalması için çeşitli önlemler almaya çalıştıklarını kaydetti.

Federal Göç ve Mülteci Dairesi'ndeki personel sayısını artıracaklarını, işten ayrılanların görevlerine geri çağırdıklarını belirten Özoğuz, sığınmacıların kış aylarında nerede kalacağına ilişkin de sığınmacıların dışarıda kalmalarının, Almanya standartlarına göre düşünülemeyeceğini bildirdi.

Kış aylarında yine binlerce kişinin gelmesi durumunda ülkede belli bir kapasite sınırına da gelineceğini, bundan dolayı kimsenin bu konuda bir garanti veremeyeceğini dile getiren Özoğuz, "Tabii ki biz standartları her zaman yerine getirmeye çalışacağız. Hiçbir kişinin dışarıda, açıkta, caddede geceyi geçirmemesi lazım" diye konuştu.

Özoğuz, Alman siyasetçilerin son günlerde Türkiye ile bu konuda yoğun görüşmeler yapılması gerektiğinden söz ettiklerinin hatırlatılması üzerine de "Şu an Türkiye ile sürekli konuşuluyor zaten. Görüşmeler var çünkü Türkiye biraz sınırlarını açtı. Avrupa'ya doğru insanlar bu tarafa doğru artık gelmeye başlıyor" ifadesini kullandı.

Daha önce Türkiye'nin insanlara bölgede kalmalarını sağladığını söyleyen Özoğuz, "Tabii Türkiye'ye de çok fazla insan geldi. Onun için herhalde biraz Türkiye de artık bu kadar çok insanın ülkesinde olmasını zor bir şekilde değerlendiriyordur ki bundan sonra AB'ye doğru sınırlarını açmaya başladı. Bunu tabii ki konuşmamız lazım. Böyle bir binlerce kişinin değişik ülkelerden yürüyerek trenlerle gitmesi bu da çok acı bir durum" değerlendirmesinde bulundu.

Ürdün, Lübnan ve Türkiye ile sürekli görüşmek gerektiğini vurgulayan Özoğuz, Avrupa Birliği ve Almanya'nın nasıl daha iyi ve makul yardım yapabileceğini görebilmek için pazartesi ve salı günü Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı da olan Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel ile Ürdün'e gideceğini kaydetti.

Almanya'nın 1 milyon sığınmacı alacağının ifade edildiğinin anımsatılması üzerine de Özoğuz, "Bu sayılar kontenjan değil. Galiba Türkiye'de yanlış anlaşılıyor. Şu ana kadar öyle bir hesap var ki bu sene herhalde 800 bin kişi olacak. Belki 1 milyon da olabilir. Bu iki sayı arası bir şey. Bu bir kontenjan değil. Şu an hesapladığımız bir sayı" diye konuştu.

"Ülkeye gelen bir bölüm sığınmacı zaten kalamayacak"

Almanya'ya gelen sığınmacıların bir bölümünün ülkede kalma hakkının bulunmadığına işaret eden Özoğuz, "Çünkü bazı harp olmayan ülkelerden gelenler de var. Mesela Suriye'den gelenlerin aralarına giren, belki bu şekilde 'nihayet bir Almanya'ya gidebilirim' düşüncesi olanlar da var. Onu da görüyoruz. Bu gelenlerin bir bölümü burada zaten kalamayacak" dedi.

Özoğuz, şimdiye kadarki sayılardan yola çıkarak bu yıl 800 bin ila 1 milyon arasında kişinin gelmesine hazır olunması gerektiğinin ifade edildiğini, ne kadar sığınmacının geleceğinin ise şimdiden söylenemeyeceğini belirtti.

Şimdi burada kontenjan getirilip getirilmemesi konusunda da bir tartışma başladığını ifade eden Özoğuz "Tabii ki her sene 1 milyon insanı alamayacağız Almanya'da. O nedenle şimdi yeni düşünce var ortada ancak henüz sonuçlanmadı. Daha yeni düşünülüyor. Belki oradaki bölgelere daha büyük destek verirsek böyle bir konuyu belki hiç ele almamız gerekmez diye bir ümit de var" ifadelerini kullandı.

AB'nin sığınmacılarla ilişkin çarşamba günü özel zirve düzenleyeceğine işaret eden Özoğuz, burada tüm bu konuların görüşülmesini ümit ettiğini sözlerine ekledi.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı