Gündem Haberleri

  Özel yurtlar da kriz mağduru

  Hürriyet Haber
  13.11.2001 - 14:10 | Son Güncelleme:

  İstanbul`daki özel yurtlar da kriz mağduru oldu. Kentte son 8 ayda 13 yurt kapatılırken, özel yurtlarda kalan öğrencilerin sayısında da yüzde 40`a varan oranda azalma ouğu bildirildi.

  İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nden aldığı bilgiye göre, İstanbul`da ekonomik krizden sonra 13 özel yurt, 'masraflarını karşılayamadıkları' gerekçesiyle sahiplerince kapatıldı. Böylece kentteki özel yurt sayısı 162`ye düştü.

  Şubat ayından bu yana faaliyetlerine son veren yurtlar şunlar:

  Bağcılar Kız Öğrenci Yurdu, Cemil Sultan Erkek Öğrenci Yurdu, Yenibosna Erkek Öğrenci Yurdu, Kocatepe Erkek Öğrenci Yurdu, Beykoz Hafız Tevfik Öğrenci Yurdu, Beyoğlu Akşit Erkek Öğrenci Yurdu, TepecikKız Öğrenci Yurdu, Kütahya Öğrenci Yurdu, Ş. Ahmet Erkek Öğrenci Yurdu, Okmeydanı Erkut Erkek Öğrenci Yurdu, Hicret Erkek Öğrenci Yurdu, Zümrütevler Erkek Öğrenci Yurdu ve Avcılar Erkek Öğrenci Yurdu.
    
  İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Yurtlar Bölümü yetkilileri,  ekonomik krizin ardından özel yurtlarda kalan öğrenci sayısında yüzde 40`a varan oranda azalma olduğunu belirterek, "Öğrencilerin devlet yurtları veya akrabalarında kalmayı tercih etmelerinden dolayı özel yurtların bir bölümü masraflarını karşılayamaz hale geldi ve bu nedenle kapanma yoluna gitti" şeklinde konuştular.

  Bu arada İstanbul`da halen toplam 10 bin 165 öğrenciyi barındıran 162 özel yurdun 45`i vakıflara, 41`i şirketlere, 70`i derneklere, 6`sıda kişilere ait. 1`i karma öğrenci kabul eden bu yurtlardan 39`u kızlara, 122`si de erkek öğrencilere hizmet veriyor.

  Ayrıca İstanbul`da YURT-KUR`a bağlı 2`si karma, 8`i kız, 9`u da erkek olmak üzere toplam 19 devlet yurdu bulunuyor. Bu yurtlarda 3 bin317`si kız, 5 bin 186`sı erkek olmak üzere toplam 8 bin 503 öğrenci barınıyor.
   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı