Gündem Haberleri

GÜNDEM

  “Özel sektörün sanata ilgisi az...”

  ANKA
  28 Temmuz 2007 - 09:18Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 09:18

  Barışkan Ünal - Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Vekili Mustafa Atalar, özel sektörün “sanatın öneminin farkında olmadığı için, gereken desteği gereken yerlere yapmadığını” söyledi.Atalar, AA muhabire yaptığı açıklamada, Genel Müdürlüğün Atatürk tarafından kurulduğunu, kültür ve sanatın “millete kimlik, kişilik ve saygınlık kazandıran en önemli unsurlardan biri” olduğunu kaydetti.


   Atatürk'ün isteğiyle o dönem bütçelerinin bir kısmını sanata ayıran Sümerbank, Etibank, Kömür İşletmeleri gibi kuruluşların “dünyanın hiçbir yerinde bulunmayacak eski tablo, resimleri aldıklarını anlatan Atalar, ancak bugün “kültürel konuları ne yazan çizen, ne söyleyen, ne konuşan, ne dert eden” olduğu yakınmasında bulundu.
  Dünyanın her yerinde büyük sanatçıların ancak ilgi ve destekle ayakta durduğunu belirten Atalar, Türkiye'deki bu tablo nedeniyle sanatçı yetişmediğini dile getirdi. Atalar, “Rönesans varsa sadece devletle değil, zengin ailelerin sanatçıları destekleriyle olmuştur. Biz zannediyoruz ki, sanat, kültür devletin işidir. Devlet bir yere kadar. Devlet, bin 400 sanatçıya maaş veriyor. Opera, tiyatro hariç...” dedi.

  “MİLLETE SANAT BORÇLARI VAR”


  Mustafa Atalar, Türkiye'de özel sektörün kendi kendine “Bizim bu topluma, millete, sanat borcumuz var ve bunları nasıl yerine getirebiliriz” diye sorması ve sanata yatırım yapması gerektiğini söyledi.
  “Yapılan destek vergiden düşülebiliyor, imkanlar sağlanıyor ama bizim özel sektörümüz, sanatın öneminin farkında olmadığı için gereken destek gereken yerlere yapılamıyor” diyen Atalar, şöyle devam etti:
  “Aslında işbirliği içerisinde çok daha mükemmel şeyler yapılabilir. Biz harcırahlarını bile ödemekte güçlük çekiyoruz bazen sanatçıların ama birlikte olursak, el birliği ile olursak, biz devlet olarak işin koordinasyon, işbirliği ve personel desteğinde bulunuruz, onlar da belli konularda destek verebilseler, ve bu da mümkündür, çok mükemmel ve büyük işler yapabiliriz kısa zamanda.
  Ancak bunun anlatılması lazım insanlara. Sanat ve kültür hepimizin meselesidir. Dolayısıyla herkes 'Ben ne yapabilirim, ne kadar katkıda bulunabilirim?' diye düşünmeli. Bakanlık ile kurtulmuyor her şey.”

  “SANATTA KABİLİYETLİYİZ AMA GELİŞTİRİLMESİ LAZIM”

  “Biz asırlardan beri altını, gümüşü en güzel şekilde işlemişiz. Mimar Sinan dünyaca tanınıyor, Mevlana bugün ABD'de en çok okunanlar arasında. Bu sanatçılar bizden çıkmış, bizim insanımız. Sanat, edebiyat alanında çok kabiliyetli bir milletiz ama o kabiliyetin işlenmesi gerekiyor. İşlenmezse bir işe yaramaz” diyen Atalar, bunun için önce Türkiye'de “dünden bugüne müzikten el işlemelerine kadar sanatta neler yapıldığını en iyi şekilde ortaya koymak istediklerini” söyledi.
  Atalar, daha sonra Türk sanatını “hem kendimize hem dünyaya tanıtmak” için çalışmalara başlayacaklarını, temel eserleri belirleyip, kitap, DVD gibi tanıtıcı materyal hazırlamayı planladıklarını bildirdi.
  Mustafa Atalar, “Türk sanatını anlatmak için yapılması gereken çok şey var. Bakanlık olarak yapmamız gereken prestij kitabı. Özel sektörün yapması karlı olmadığı için devlet olarak buna öncülük edilmeli. Güzel sanatlar konusunda bunu düşünüyoruz” dedi.
  Ayrıca, 28 sanat kuruluşu olduğunu, “bunların sorunlarının da çözülerek daha etkin ve verimli hale gelmeleri gerektiğini” de anlatan Atalar, sanat kuruluşlarının “daha fazla uygulamaya ve araştırma yönelik olmaları” için çalışma yapacaklarını duyurdu.
  Atalar, Türk Müziği Formları Beste Yarışması'na da yoğun ilgi olduğunu belirterek, “Başvurular şu ana kadar 300'ü geçti, 500'e ulaşmasını bekliyoruz. Eylül ayına kadar devam edecek” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı