Özel sektör tahvili 10 yıl sonra devletten fazla faizle dönüyor

Hürriyet Haber
02.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye’de yaklaşık 10 yılın ardından ilk kez özel sektör tahvil ihracını Koç Finans gerçekleştiriyor. Koç Finans, Garanti Yatırım aracılığı ile İMKB tahvil piyasasında halka arz edeceği tahvillere devlet kağıtlarından yüzde 1.5 daha fazla faiz veriyor. İki yıl vadeli ve 6 ayda bir faiz ödemeli tahvilin yıllık bileşik faizi yüzde 21.18 olacak.

KOÇ Tüketici Finansmanı ve Kart Hizmetleri (Koç Finans) Hazine gibi tahvil çıkararak özel sektör tahvil pazarını yeniden canlandırmayı planlıyor. Yaklaşık 10 yıl sonra Türkiye’de gerçekleşecek olan bu tahvil ihracıyla Koç Finans, aynı vadedeki devlet tahvilinin yaklaşık yüzde 1.5 üzerinde bir faizle yatırımcıya yeni bir alternatif tasarruf imkanı sunuyor. Garanti Yatırım aracılığı ile 3-4 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan 100 milyon değerli tahvil ihracının vadesi 2 yıl 6 ayda bir kupon ödemeli ve yıllık basit faizi yüzde 20.16, bileşik faizi ise 21.18 olacak.

YENİ İHRAÇLAR GELECEK: Koç Finans Yönetim Kurulu Başkanı Rüşdü Saracoğlu, tahvil ihracında, Koç Grubu şirketlerinden Koç Finans’ı seçme sebeplerinin finans sektöründe faaliyet göstermesi, geniş bir tüketiciye hizmet vermesi ve alacaklarının geri dönüşümündeki risklerin nispeten düşük olmasından kaynaklandığını belirtti. Önümüzdeki yıllarda Koç Grubu şirketlerinden yeni ihraçların gündeme geleceğini ifade eden Saracoğlu, Tüpraş’ın gündeme gelip gelmeyeceği konusundaki bir soruyu "Hiç bir şirketle ilgili bir şey söyleyemem. Tüpraş da halka açık. Tüpraş tarafından bir açıklama yapılmadıkça benim buradan söylemem suç teşkil eder" şeklinde yanıtladı. Saraçoğlu 100 milyon YTL’lik tahvil ihracının Koç Topluluğu’nun özellikle finansman alanında geliştirdiği ürünlerin bir devamı olduğunu söyledi.

DEVLETTEN FAZLA FAİZ: Koç Finans’ın yaptığı bu ihraç ile yatırımcılara hem devlet tahvili ve Eurobond yatırımı dışında uzun vadeli yatırım aracı seçeneği sunduğunu hem de şirketlere işletme kredisi veya hisse senedi ihracı dışında finansman alternatifi yaratmada öncülük etmiş olacağını ifade eden Koç Finans Genel Müdürü Kürşat Öçel, yılbaşında devlet iç borçlanma senetleri ve özel sektör tahvillerinde stopaj eşitliği nedeniyle bu çalışmayı gündeme aldıklarını belirtti. Öçel, "Devletten fazla faiz veriyoruz. Orta vadeli yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı için çok güzel getiri. İhraç edeceğimiz tahvilin fiyatını belirlediğimiz dönemde aynı vadedeki devlet tahviline göre faiz yüzde 1 üzerindeydi. Bugün yüzde 1.5’e yakın üzerinde " dedi.

HALKA AÇIK HALE GELECEK: "Daha önce banker tecrübesi vardı. Halka bunu nasıl anlatacaksınız? " sorusu üzerine de Öçel, halka açık bir şirket olmamalarına karşın tahvilin İMKB’de işlem göreceğini ve halka açık hale geldiklerini, bütün alış ve satışların Borsada gerçekleşeceğini, kağıdı kimin alıp sattığının belli olacağını söyledi.

Yerli yabancı her bankayla çalışırız

KOÇ Grubu bankaları yerine Garanti Yatırım’ın tercih edilmesi yönelik olarak Rüşdü Saracoğlu, "Koç Grubu sadece kendi bankalarıyla çalışmaya kalktığı takdirde şimdi olduğunun 20 kat altında bir yerde olurdu. Koç Grubu Türkiye’nin en büyük grubu olmaya soyunduğu zaman Koç Grubu Türkiye’deki bütün bankalarla, dünyadaki bütün bankalarla çalışmak zorunda" dedi. Grubun bankalarının çok başarılı olduğuna dikkat çeken Saracoğlu, "Yapı Kredi Bankası’nın Koçbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak ben de iftihar ediyorum. Onların başarılarından hakikaten kıvanç duyuyorum. Ama bu demek değil ki başka bir Türk bankası çok daha başarıyla, çok daha iyi şartlarda, çok daha iyi fiyatlarla yapmasın. Çalışmamızda bizim artık şu bankayla çalışırım, şununla çalışmam diye bir kısıtlama yapma lüksümüz de bulunduğumuz büyüklük nedeniyle ortadan kalkmıştır " diye konuştu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı