Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ’Özel sektör etkilenir mi’ diyen terörle aynı noktada

  Hürriyet Haber
  23 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 2007 - 01:26

  Teröre karşı ortak tavır için bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, ’bedeli ne olursa olsun TSK’nın alacağı her kararın arkasında olacaklarını’ açıkladı.

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, olası bir operasyonun özel sektörü nasıl etkileyeceğinin hesabını yapanların ’terörizmle aynı noktaya gelmiş olacağını’ söyledi.

  SİVİL toplum kuruluşları, "teröre karşı ortak tavır" için bir araya gelip, tam bir birlik ve beraberlik içinde bedeli ne olursa olsun, hükümetimizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu konuda alacağı her kararın sonuna kadar arkasında olacağız" derken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Sınır ötesi operasyondan Türk özel sektörünün nasıl etkileneceği" yönündeki endişelere sert tepki verdi. Hisarcıklıoğlu, "Milli birlik ve bütünlüğün hesabı yapılır mı" derken, bunu yapanların terörizmle ayrı noktaya gelmiş olacağını söyledi.

  TEZKERE TAM DESTEK: Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) üyesi sivil toplum kuruluşları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Hak-İş Konfederasyonu, Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMUSEN), Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMURSEN), Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye İşadamları Sanayiciler Konfederasyonu terör konusunu ele almak üzere dün biraya geldi. TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından okunan ortak bir açıklama yapan STK’lar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır ötesi harekat yapabilmesi için hükümete yetki veren tezkereye milletçe tam destek verildiğini vurguladı.

  BAŞBAKAN İLE GÖRÜŞÜLECEK: Açıklamanın ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile soruları yanıtlayan Bayraktar, "sınır ötesi operasyon için askeri şartların oluşup oluşmadığına" ilişkin soruya, "Bunun takdirini hükümete bırakıyoruz" karşılığını verdi. Bayraktar, terörizm konusunda ekonomik önlemlerin neler olabileceğinin sorulmasına karşılık olarak da bu konudaki görüşlerini hükümete ifade edeceklerini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret edeceklerini kaydetti.

  BÖYLE BİR HESAP YAPILMAZ: "Sınır ötesi operasyondan Türk özel sektörünün nasıl etkileneceği" şeklindeki soruyu yanıtlayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, "Böyle bir hesap yapılamaz. Yapan terörizmle aynı noktaya gelmiş olur. Faturası ne olursa olsun. Milli beraberlik ve bütünlüğün hesabı yapılır mı? Böyle bir soru sormak bile yanlış" diye konuştu.

  BEDELİ NE OLURSA OLSUN: "Bu terör örgütü ve onun gizli, dolaylı destekçisi olan dış ve iç odaklar iyi bilmelidirler ki Türkiye’yi bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir" denilen açıklamada ise, STK’ların verdiği destek şöyle anlatıldı: "Türk milleti artık sabrının sonuna gelmiş ve infial halinde. Birlik ve beraberlik içinde olan milletimiz oyunlara gelmeyecektir. Teröre ve destekçilerine en ağır darbenin vurulması için ne gerekiyorsa yapılmalı ve milletimizin beklentilerine cevap verilmeli. Milletimizin tamamını temsil eden sivil toplum kuruluşları olarak, tam bir birlik ve beraberlik içinde bedeli ne olursa olsun, hükümetimizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu konuda alacağı her kararın sonuna kadar arkasında olacağız."

  Ateş ülkeyi yakıyor

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan: Ateş sadece düştüğü yeri değil tüm ülkeyi yakıyor. Saldırı tezkerenin ne kadar önemli ve doğru olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı. Şu anda elimizi kolumuzu bağlayacak bir şey yok. Onunla ilgili vize TBMM’den zaten alınmıştır. Tezkereyle ilgili bundan sonra talep Genelkurmay’dan gelecektir. Genelkurmay’ın bu konuda talebi doğrultusunda gereken yapılacaktır."

  Teröre karşı tek vücutuz

  İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş: Türk milletinin birlik ve beraberliğine, içeride ve dışarıda sağladığı istikrar ve güvene yönelik bu saldırıların hedefine ulaşması mümkün değil. Devleti ve milleti ile bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti, tek vücut olarak bu saldırılara karşı duracak kudret ve kararlılığa sahiptir. Vatandaşlarımızın teröre karşı mücadelede devletimize ve ordumuza karşı vereceği en önemli destek bundan sonra da sağduyulu, vakarlı ve soğukkanlı duruşu olacaktır.

  ’Şefkat seferberliği’ yapalım

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat: Acımız ve öfkemiz büyük, ancak bu tür terörist saldırılar karşısında itidal ve sağduyumuzu kaybetmemek, iç barış ve huzurumuzu korumak, askeri tedbirlerin yanı sıra, bölgesel kalkınmayı daha fazla hızlandırmak zorundayız. Teröre verilecek en anlamlı cevabın, birleşme ve birlikte hareket ederek bölücü terörün oyununu bozmaktır. Bölgedeki vatandaşlarımız ile kardeşliğimizi pekiştirmek için ’şefkat seferberliği’ başlatmalıyız.

  Bataklığı kurutalım

  Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan: Artık hiç kimsenin tahammülü kalmamıştır. Türk Milleti olarak büyük bir kararlılıkla terörü bitirmek için mücadelemizi etkin bir şekilde sürdürmeliyiz. Tahriklere kapılmadan, dikkatli ve sağduyulu, bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Terörle mücadelede hedef, sadece sivrisinekler olmamalı, sivrisineklerin barındığı bataklığın kurutulması için de tedbirler alınmalı."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı