Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Özel okula gece yarısı kapatma kararı

  Gülseven ÖZKAN
  13 Eylül 2013 - 13:51Son Güncelleme : 13 Eylül 2013 - 13:57

  Okulların açılmasına iki gün kala Hatay’da bulunan 850 öğrencili bir özel okul Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından kapatıldı.

  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün aldığı karar ile Hatay’da 850 öğrencisi bulunan Özel Atalar Koleji kapatıldı.
  Bir süre önce kira kontratının yenilenmesi istemiyle 15 gün süreli geçici olarak kapatılan Özel Yeni Atalar Anadolu Lisesi, Ortaokulu, İlkokulu ile Özel Tek Fener Akşam Lisesi’nin, kira sözleşmesini yenileyemediği gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapatıldı.
  Bakanlık Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nden Hatay Valiliği’ne gönderilen yazıda, kolejin kira sözleşmesini göndermediği gerekçesiyle kapatılmasına karar verildiği belirtildi.
  Bir süre önce verilen 15 günlük kapatma kararına karşı, okul yönetiminin Hatay İdari Mahkemesi’ne açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi.
  İdare Mahkemesi’nin kararına göre; telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağı gerekçesiyle kapatma kararının yürütmesi durduruldu. Ancak MEB geçici kapatma süresinin dolmasının ardından süresiz olarak kapatma kararı aldığını açıkladı.

  Okul idaresi: Öğrenciler mağdur

  Konuyu, İdari Mahkemeye taşıdıklarını anlatan okul yönetimi 600 kayıtlı öğrencileri olduğunu ve zor durumda kaldıklarını söyledi. Kapatılma yazısının İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gece yarısı fax ile gönderildiğini ve yeni eğitim yılı başlarken kapatma işleminin yapılamayacağını belirtti. Aile ve öğrencilerin mağdur olduğunu iddia eden okul yöneticileri şu bilgileri verdi:
  “Konuyu Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdık. Bu sene toplam 600 kayıtlı öğrencimiz var. Eski öğrencilerle e-okul sisteminde ise 850 öğrencimiz var. Dün okulun kapatılması tebliğ edildi. Yazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gece yarısı saat 03:11’de Bakanlıktan gönderilmiş. Bu düşündürücü bir durumdur. 850 öğrencimiz var ve 150 aile çocuk kayıt yaptırmadı. Olaylar nedeniyle. 7 Mayıs 2013’te okulumuza ruhsat verildi şimdi ise kira kontratı isteniyor. Kontrata mekan sahibi 3 kişi bu yıl yanaşmadı ve ücretini mahkeme yoluyla tespit edip ilgili kişilere tebliğ ettik. İdare Mahkemesi’ne Bakanlık tarafından geçtiğimiz ay verilen 15 günlük kapatma cezasının yürütmesini durdurduk. Şimdi Bakanlık süresiz kapattı. Çok mağdur durumdayız, velilere ne diyeceğiz bilmiyorum. Kanunlarda okulların eğitim başlayınca kapatılmayacağı hükmü de yer alıyor ancak birkaç gün kala kapatıldı. Okuldayız, sadece mahkeme kararı polis zoruyla çıkarız. Öğrenciler de bahçede oturur.”

  Özel okula gece yarısı kapatma kararı

  “Öğrenci nakilleri için ek süre verilebilir”

  Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Osman Şimşek ise bu uygulamanın rutin olduğunu kira sözleşmesini göndermeyen okulun normal olarak sadece kapatılma işleminin yapıldığını söyledi. Sürecin devam ettiğini ve velilere bilgi verileceğini anlattı. Şimşek, öğrencilerin yakın bölgede uygun görülen okullara dağıtılacağını belirterek mağduriyetin olmadığını dile getirdi. Şimşek şöyle konuştu:
  “Rutin bir uygulamadır. Bu binanın kontratı bittiği zaman yeni kira kontratı getirmesi gerekiyor. Kira kontratını getiremedi. 3, 4 ay yazılar yazıldı. Daha sonra böyle bir işlem yapıldı. Hukuksal olarak aykırı bir durum yok. 15 günlük yürütmeyi durdurma kararı uygulandı. Ruhsat 4 yıl sonra bittiği zaman yenilenmesi gerekiyor. İlgili okul bunu yapamadı. Usule aykırı bir durum yok. Bununla ilgili işlemler her kuruma uygulanıyor. Velilere bilgi verilecek. Hangi okula gönderileceği konusunda aileler bilgilendirilecek. Mağduriyet olmayacak. Öğretmenler çalışanlara ise sözleşmeli personel zaten. Bunlara yönelik mevcut prosedür bulunuyor. Kapatma işlemi, süreç devam ediyor. Kapatma kararı geldi okula tebliğ ettik. Öğrencilerimizle ilgileniyoruz. Velilere bilgi veriliyor. Pazartesi süreç doğrultusunda işlemler yapılacak. Öğrencilerin nakilleri için ek süre tanınabilir.”

  Özel okula gece yarısı kapatma kararı

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı