Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  "Özel okul ücretleri vergiden düşülsün" talebi

  DHA
  13.09.2014 - 16:42 | Son Güncelleme:

  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, özel okullara ödenen ücretlerin vergiden düşülmesi gerektiğini söyledi.

  Özel Hedef Lisesi’nin açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, özel okullara uygulanan devlet destekleri konusunda açıklamalarda bulundu. Devletin bu yıl ilk kez uygulamaya koyacağı özel okullara desteğin sektör açısında olumlu bir adım olduğunu belirten Coşkun, "Türkiye’de özel okullarda okuyan öğrenci sayısı 560 bin. Bu yıl 250 bin öğrenciye destek kredisi verilerek yüzde 50’sine yakın bir oranda öğrenci maddi açıdan destekleniyor. Bu da özel okulda öğrenim gören öğrenci sayısını artıracak. Bu artışın ana sebebi devletin bu yıl uygulamaya koyduğu desteklerdir. Eğitimde adeta devrim niteliğindeki bu kararı takdirle karşılıyoruz. Bundan dolayı bu katkıyı yapanlara ben bir özel sektör temsilcisi olarak içtenlikle teşekkür ediyorum. Gerek Manisa’da olsun, gerekse Türkiye’nin diğer yerlerinde, özel kurumlara olan bu desteğin artarak devam etmesini diliyorum" dedi.

  Özel okullarda çocuklarını okutan velilere fatura olarak kesilen belgelerinin gider olarak geçerli olması ve vergiden düşürülmesini talep ettiklerini de belirten Coşkun şöyle devam etti:
  "Bu talebimiz Avrupa’nın bir çok ülkesinde uygulanırken, Türkiye’deki veliler yalnızca gelir vergisinin üstündeki matrahtan faydalandırılıyor. Bizler, bir an önce Avrupa’daki uygulamanın Türkiye’de de hayata geçirilmesini umut ediyoruz. Özel okullar eğitime büyük katkı yapıyorlar ve devletin üzerindeki yükü alıyorlar. Devlete sadece bu okulları denetlemek kalıyor. Bu yüzden devletin özel okullara verdiği desteği önemsiyoruz ve bu desteklerin artarak devam etmesini istiyoruz" dedi.

  Açılan her bir kurumun yeni bir aş, yeni bir iş demek olduğunu sözlerine ekleyen Coşkun, "Girişimcilik ruhu ile bugüne kadar bunu defalarca kanıtlamış olan Eğitimci Semih Balaban’a bundan sonraki çabalarında da yolunun açık olmasını temenni ediyorum. Kendisinin beyanatlarından Manisa’ya bir özel üniversite açma niyetinde olduğunu anlıyorum. Özel üniversite Manisa’ya çok yakışacaktır. Özel Hedef Lisesi’nin Manisa’ya hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkesi kutluyorum" diye konuştu.

  Açılışa okulun kurucuları Semih Balaban ve Mustafa Kader ile CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, CHP Manisa İl Başkanı Cahit Kaplan, Manisa Belediye esi başkanlarından Ertuğrul Dayıoğlu da katıldı.

  Daha önce Hedef Dershanesi olarak hizmet veren bina, bitişikteki binanın da kazandırılmasıyla, aynı isimle özel okula dönüştürüldü. 4 katlı, 20 derslikli Özel Hedef Lisesi, bu yıl ilk öğrencilerini kabul edecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı