Eğitim Haberleri

  Özel okul teşvik sonuçları açıklandı mı? Ek yerleştirme ne zaman yapılacak?

  Hürriyet Haber
  06.09.2017 - 13:00 | Son Güncelleme:

  Özel okul teşvik sonuçları, evlatlarını devlet desteği ile özel okulda okutmak isteyen vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. 10 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında başvuruları alınan özel okul teşvik süreci, 7 Eylül tarihinde sonuçları ile birlikte öğrencilerin erişimine açılacak. İşte, özel okul teşvik sonuçları ne zaman açıklanacak ve ek yerleştirmeler ne zaman yapılacak sorusuna cevap arayan vatandaşlar için detaylı bilgiler

  Özel okul teşvik sonuçları konusunda velilerin araştırması devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın velilere destek amaçlı verdiği özel okul teşvik ücreti, başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından netlik kazanacak. E-Okul üzerinden başvurularını tamamlatan öğrenci velileri, sonuçların açıklanmasıyla birlikte tercih işlemlerine geçecek. Peki, özel okul teşvik sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, detaylı bilgiler

  ÖZEL OKUL TEŞVİK SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  10 Ağustos-06 Eylül tarihleri arasında alınacak olan Özel okul teşvik başvuruları sonrasında 07 Eylül tarihinde sonuçlar duyurulacak.

  Sonuçların duyurulmasının hemen ardından (07 Eylül Perşembe günü) ise özel okul tercih işlemi gerçekleşecek.

  07-14 Eylül tarihlerinde alınan tercih işlemlerinin hemen ertesi gün (15 Eylül), yerleştirme sonuçları öğrencilerle paylaşılacak.

  15-22 Eylül tarihinde ise nakil ve kesin kayıt işlemi gerçekleştirilecek.

  EK YERLEŞTİRME 25 EYLÜL'DE

  Bu tarih aralığında destekten faydalanma hakkına sahip olamayan öğrenciler ise 25 Eylül tarihinde gerçekleşecek Ek Yerleştirme Sonuçlarını bekleyecek. Bu tarihlerde destek hakkından faydalananlar, 25-29 Eylül aralığında Ek Yerleştirme kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek.

  YERLEŞTİRME İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

  Eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin yerleştirme işlemlerinde, yerleştirme puanları her sınıf seviyesinde ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.

  Sınıf seviyelerinin her birine okulun destek kontenjanının yüzde 25’i kadar öğrenci yerleştirilir. Her sınıf seviyesine bina kontenjanının yüzde 25’inden fazla öğrenci yerleşemeyecektir.

  Temel liselerde 9, 10 ve 11’inci sınıf seviyesinin her birine, okulun eğitim ve öğretim desteği kontenjanının yüzde 20'si kadar; 12’nci sınıf seviyesine ise okulun destek kontenjanının yüzde 40'ı kadar öğrenci yerleştirilecektir.

  Bina kontenjanlarının boş kalan bölümlerine, özel okulu dışarıdan tercih eden öğrenciler ve özel okula kayıtlı olan öğrencilerden en yüksek puana göre öğrenciler yerleştirilecek olup, okulun bina kontenjanının dolması halinde ilgili özel okula kayıtlı öğrencilerden puan üstünlüğüne göre yerleştirme işlemi yapılacaktır.

  Öğrencilerin tercihleri sonucunda ilgili özel okul için iki yerleştirme puanı ilan edilecektir. Yerleştirmede oluşan en düşük puanlar; kurum dışından yerleşen öğrenci ile okulun kayıtlı öğrencisinin en düşük puanları olacaktır.

  Okulların eğitim ve öğretim destekli kontenjanlarının üzerinde destek kapsamında yerleştirme işlemi yapılmayacaktır.

  Ek Yerleştirme işlemi için ayrıca tercih alınmayacak olup ilk tercihlere göre okulların boş kalan kontenjanlarına yukarıdaki esaslar doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı