Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Özel Moda Koleji'nde kriz

  Hürriyet Haber
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 24.03.1999 - 00:01

  700 öğrencinin okuduğu, 1964 yılında kurulan Özel Moda Koleji bankalara olan 4 milyon dolarlık borcunu taksitlendirmeye çalışıyor. Okul idaresi, velilerden üç taksitte ödenmek üzere ek 500'er milyon lira istedi.

  Özel Moda Lisesi'nin 700 öğrencisi, velileri, 100 personeli panik içinde. Okula duydukları güven, güvensizliğe dönüşmüş durumda. Çünkü büyük umut ve maliyetle çocuklarını gönderdikleri okul, bir ekonomik kriz yaşıyor. Bazı veliler, öğrenim masrafına fazladan eklenecek parayı da ödemeyi göze alıp çocukları için başka okullar arıyorlar. Ancak aldıkları yanıt, ‘‘Öğrenim yılı içinde yapabileceğimiz bir şey yok. Haziran sonunda görüşelim’’ oluyor.

  Geçtiğimiz cuma günü, öğrenci velilerine, ‘‘Veli Komitesi’’nden birer yazı gönderildi. Yazı ‘‘Görevimiz, ortak problemimizi duyarlı veliler olarak durumu hüsn-ü niyetle incelemek ve dürüst yorumlarımızı hiçbir etki altında kalmadan aktarmak’’ diye başlıyor. Yazıda, okulun malvarlığı ve borç listesi de çıkarılıyor.

  ‘‘Cömert hoşgörü kapılarımızı sonuna kadar açalım’’ girişiyle bir ödeme planı sunuluyor. Hazırlık, orta 1, 2, 3 ve lise 1 ve 2. sınıfta okuyan çocuklar için ek 500 milyon TL. isteniyor. 5 Nisan, 5 Mayıs ve 5 Haziran'da olmak üzere üç taksitte ödenmesi istenen paranın gerekçesi ‘‘Devlet ve banka borçları.’’

  Ancak bazı veliler, kendilerine dayatılan bu ekstra ücreti ödemek istemiyor. Bu paranın ekonomik krizi çözeceğine inanmıyorlar. Okulun girdiği ekonomik çıkmazın nedenleriyle ilgili veliler arasında çeşitli söylentiler dolaşıyor. Ağırlıkta olan görüş, Özel Moda Lisesi'nin sahibi Ayşe Trak ile muhasebe müdürü Osman Engintalay'ın, okulun parasını borsada batırdıkları yolunda. İddia edilen rakam ise dudak uçuklatan türden: 25 trilyon TL! Ayrıca mevcut borçları ödemek için Moda'daki Özel Moda İlkokulu'nun da satışa çıktığı da söylenenler arasında.

  Buna karşılık okul idaresine yakın çevreler, 1992'de Çamlıca'da yeni bina yapılırken, devletten teşvik alınamadığını bu nedenle borçlanıldığını söylüyorlar.

  Özel okul modelinin ilkiydi

  Özel Moda Lisesi, 1964'te kurulduğunda özel okul modelinin ilklerinden biri olmuştu. Eğitimci karı-kocanın kurduğu bu okul, eğitim kalitesi ve üniversiteye gönderdiği öğrencilerin sayısıyla, rağbet gören bir okuldu. Anne ve babası gibi eğitimci olan okul sahibi Ayşe Trak, okulun ekonomik krizde olduğunu kabul ediyor: ‘‘Geçici sıkışıklık yaşıyoruz. Ortaklık sözleşmelerimizi yürütmeye çalışıyoruz. Hassas dönemdeyiz. Bankalara olan toplam 4 milyon dolar borcumuzu 36 ay taksitlendirmeye çalışıyoruz.’’

  Borsada para batırdığı yolundaki iddiaları yalanlayan Ayşe Trak, ‘‘Sadece eğitimden kazanan, Atatürkçü kuruluşuz. Hiçbir yan gelirimiz yok. Bu söylentileri, öğrenci potansiyelimize kanca atan bazı özel okulların çıkarması söz konusu. Söylentiler iş ahlakına aykırı’’ diyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı